Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » XI Rajd Katyński dojechał do Podola(uaktualnione)

XI Rajd Katyński dojechał do Podola(uaktualnione)

XI Rajd Katyński dojechał do Podola

Ponad 100-osobowa grupa bajkerów, w tym i pięć kapłanów dojechała do Podola.

W Kamieńcu-Podolskim oni wzięli udział w Mszy Świętej, celebrowanej przez biskupa Leona Dubrawskiego. Na mszy byli obecni przedstawiciele miejscowych władz, w tym i burmistrz miasta Michał Simaszkiewicz.

W Latyczowie goście mile spędzili czas w środowisku miejscowej Polonii. Z okazji przyjazdu panów na motorach też odbyła się Msza w Sanktuarium Matki Boskiej Latyczowskiej, pod przewodniczwem ks. Adama Przywuskiego. W Latyczowie również złożono kwiaty do mogiły 35 żołnierzy Legionów Polskich, którzy zginęły tutaj w 1920 roku i zaśpiewano Mazurek Dąbrowskiego oraz Pierwszą Brygadę.

Jak wyraził się jeden z bajkerów – ksiądz parafii NMP w Warszawie, ta wycieczka nie ma na celu tylko zwiedzanie okolicy, ale jest pielgrzymką do wschodniej Golgoty, przypominając, że na krzyżu Katyńskim napisano – Syberia-Katyń-Kresy-Przebaczenie…

Kolejnym miastem na trasie zmotoryzowanych pielgrzymów jest Winnica. W centralnym parku kultury i wypoczynku na gości z Polski czeka już Polonia Winnicy oraz… piłkarska drużyna, składająca się z przedstawicieli miejscowego samorządu. Z rachunkiem 2 do 1 wygrywają Ukraińcy. Chyba zmęczenie z podróży dało się we znaki Polakom. Ale wspólny poczęstunek ciastkami łagodzi obyczaje i dzieciaki oraz młodzież oblepia błyszczące motory, a ich właściciele chętnie opowiadają o trudach podróży.

Zmotoryzowanym gościom pod czas pobytu na Podolu towarzyszył Konsul Generalny KG RP w Winnicy pan Krzysztof Świderek.

 

Zdjęcia z Rajdu

{morfeo 71}

 

Zdjęcia do artykułu udostępniła Julia Wawrzyńska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code