Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » WYWIAD Z JULIETTĄ SIUI – obywatelką Ukrainy, studentką Politechniki Opolskiej (II rok, kierunek Logistyka)

WYWIAD Z JULIETTĄ SIUI – obywatelką Ukrainy, studentką Politechniki Opolskiej (II rok, kierunek Logistyka)

W ramach popularyzacji nauki na polskich uczelniach wśród młodzieży, zamieszkującej kresy, publikujemy wywiad ze studentka, pochodzącą z Ukrainy i studiującą obecnie na  Politechnice Opolskiej. Wywiad przeprowadziła mgr Yana Polska, specjalista ds. studentów obcokrajowców, Dział Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej

– Julietto, dlaczego zdecydowałaś się na studia w Polsce oraz co wpłynęło na wybór uczelni i kierunku studiów?
Zawsze marzyłam o studiach za granicą, bo wiadomo,  że wtedy otrzymałabym lepsze wykształcenie, niż w swoim kraju. Kiedy już byłam na ostatnim roku w liceum, musiałam się zdecydować gdzie pójdę na studia. Wtedy dowiedziałam się o możliwości studiowania w Polsce. Byłam tu już kilka razy z rodzicami, podobał mi się ten kraj – bliski Ukrainie, więc nie miałam żadnych wątpliwości,  że chcę tu przyjechać. Wybrałam Politechnikę Opolską ponieważ uważam, że jest dla mnie najlepszym wyborem z pośród tych szkół wyższych, które są w Opolu. Wybrałam logistykę, bo byłam nią zainteresowana jeszcze przed wyjazdem, a na Ukrainie nie znalazłam możliwości studiów właśnie na tym kierunku. Uważam, że logistyka będzie dla mnie pierwszym krokiem do tej wymarzonej przyszłości.

– Jak wspominasz swoje pierwsze miesiące pobytu w Opolu?
Oczywiście, wszystko było dla mnie bardzo obce. Opole jest kilka razy mniejsze od Kijowa, więc dziwiłam się,  że wszędzie mogę dojechać maksymalnie w ciągu pól godziny. Na uczelni od razu zaczęły się studia, więc nie miałam czasu, żeby się nudzić. Teraz, kiedy przyjeżdżam tu po wakacjach albo po jakimś wyjeździe – czuję, że jestem w domu.

– Czy, według Ciebie, środowisko w którym przebywasz jest przyjazne i pozytywnie nastawione w stosunku do studentów obcokrajowców? Czy wykładowcy są wystarczająco wyrozumiali?
Co dotyczy wykładowców – są bardzo wyrozumiali. Oczywiście nie oczekuję od nich, że będę dostawać same piątki tylko dlatego, że jestem obcokrajowcem, ale jeżeli potrzebuję  jakieś informacji, bo czegoś nie usłyszałam, to bez problemu mi pomagają. Natomiast studenci  są bardzo tolerancyjni.  Zawsze mogę o coś zapytać albo poprosić o pomoc. Teraz już mam wiele koleżanek i przyjaciół. Bardzo dobrze się czuję, mimo że jestem tak daleko od domu.

– Jak ważna, według Ciebie, jest znajomość języka polskiego i jaki to ma wpływ na twoje wyniki w trakcie studiów?
Jest ważna, ale na początek wystarczy podstawowa znajomość, bo w sumie język polski jest bardzo podobny do ukraińskiego, a więc często mówiąc słowa ukraińskie – wszyscy rozumieją co mówisz. Wydaje mi się, że poziom znajomości języka polskiego nie miał żadnego wpływu na moje oceny, bo miałam na pierwszym roku więcej przedmiotów ścisłych, a matematyka i fizyka w każdym języku jest prawie taka sama. Niektóre przedmioty humanistyczne było  trudniej zaliczyć, ale pisząc referat, albo robiąc prezentację, zawsze korzystałam  ze słownika
i książek, więc po prostu miałam trochę więcej pracy.

– Czy zamierzasz wziąć udział w programie Erasmus dla studentów Politechniki Opolskiej?
Zamierzam, ale chyba skorzystam  z tego programu będąc na drugim stopniu studiów.  Wiem, ze wybór uczelni partnerskich w całej Europie jest ogromy. Jestem bardzo tym zainteresowana, jednak 18 lat skończę  dopiero w tym roku, więc muszę trochę poczekać z wyjazdem.

– Czy studia na Politechnice Opolskiej sprzyjają realizacji Twoich planów na przyszłość?
Oczywiście sprzyjają. W sumie każde studia sprzyjają, ale na Politechnice Opolskiej – tym bardziej. Myślę, że tu otrzymam potrzebną wiedzę, a dalej już będzie wszystko zależało ode mnie.

– Korzystając z okazji, co mogłabyś powiedzieć przyszłym studentom Politechniki Opolskiej?
Chciałabym powiedzieć, że to na pewno jest to bardzo dobry wybór dla tych, którzy chcą już na studiach zacząć swój rozwój zawodowy. Nie jest łatwo, ale nie ma tu czegoś niemożliwego. Wszystko możesz osiągnąć,  jeżeli masz chęć i się starasz. Nie trzeba się bać tu przyjeżdżać, ale musisz być przygotowanym i traktować studia poważnie.

mgr Yana Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code