Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wystawa “Za Waszą I Naszą Wolność. Sojusz Piłsudski-Petlura 1920” zostanie pokazana w Piotrkowie Trybunalskim

Wystawa “Za Waszą I Naszą Wolność. Sojusz Piłsudski-Petlura 1920” zostanie pokazana w Piotrkowie Trybunalskim

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim serdecznie zaprasza do zapoznania się z nową wystawą czasową zatytułowaną „ Za Waszą i Naszą wolność. Sojusz Piłsudski – Petlura 1920”. Wystawa prezentowana będzie w muzeum do końca czerwca 2019 r.

Ekspozycja ta została przygotowana przez redakcję „Kuriera Galicyjskiego” we Lwowie. I jest słabo znana w Polsce. W Sejmie w 2016 r. odbył się jej wernisaż.

Ekspozycja prezentowana w salach piotrkowskiego muzeum, ukazuje skomplikowane losy współpracy polityczno-wojskowej marszałka Józefa Piłsudskiego i atamana Symona Petlury w momencie budowania się państwa polskiego i kształtowania się granic niepodległej Polski.

Wystawa jest przykładem jednego z pozytywnych akcentów koherencji polsko-ukraińskiej. Układ sojuszniczy między Polską a Ukrainą został podpisany w dniu 21 kwietnia 1920 r. Jednak rozmowy i przygotowania do niego trwały od wczesnej jesieni 1919.

Dokument ten formalizował zawarte jeszcze w grudniu 1919 r. tajne porozumienie i umożliwił dalszą, wspólną walkę z bolszewikami, w tym m. in. ofensywę na Kijów. Polska uznała wówczas Ukraińską Republikę Ludową i Dyrektoriat jako rząd Ukrainy. Strony zobowiązały się także nie zawierać umów międzynarodowych skierowanych przeciw sobie. Sojusz kwietniowy dotyczył współdziałania militarnego przeciw bolszewikom.

Sergij Porowczuk na podstawie informacji http://muzeumpiotrkow.pl, 15 kwietnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *