Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” w Kijowie

Wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” w Kijowie

W Kijowie, w przededniu Święta Niepodległości Polski, otwarto wystawę „Wielka Wojna Polaków 1914-1918”. Ekspozycja opowiada o I wojnie światowej z perspektywy narodu polskiego.

Prezentowana seria fotografii przenosi widza w atmosferę brutalnych czasów walki o wolność Polaków po 123 latach rozbiorów i okupacji.

Wystawa składa się z 20 plansz, na których można zobaczyć wyjątkowe zdjęcia z okresu wojeny, przegląd prasy  oraz wybrane sekcje notabli i pamiętników ludzi, którzy brali udział w bitwach.

Jak podkreślił zastępca ambasadora Polski w Kijowie Jacek Żur, dzięki tej wystawie Ukraińcy mogą spojrzeć na pierwszą wojnę światową z perspektywy Polski i poznać drogę państwa polskiego do przywracania niepodległości. Dodał, że wystawa pomoże dwóm narodom lepiej się zrozumieć.

W swoim przemówieniu na otwarciu wystawy przedstawiciel rezerwatu „Zofia Kijowska” Światosław Jarynycz, zaznaczył, że pierwsza wojna światowa to również ważny okres tworzenia narodowego ukraińskiego państwa. Podkreślił, że  był to  okres kontrowersyjnych emocji: z punktu widzenia Ukrainy był to czas wielkich poświęceń, ale także nadziei na przywrócenie jej niepodległości.

Wystawa będzie czynna do 3 grudnia. Ekspozycja jest zorganizowana w salach muzealnych wokół Soboru Katedralnego Św. Zofii w Kijowe.

Sergij Porowczuk, 12.11.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code