Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wystawa w Żytomierzu opowiada o losach miasta po rozbiorze I RP

Wystawa w Żytomierzu opowiada o losach miasta po rozbiorze I RP

W dniu 9 września w 2019 roku w siedzibie Obwodowego Państwowego Archiwum w Żytomierzu została otwarta wystawa „Do 215. rocznicy zatwierdzenia Żytomierza jako Centrum administracyjne Wołynia”.

Wystawa przedstawia oryginalne dokumenty archiwalne z XVIII – początku XX wieku, które odzwierciedlają życie, rozwój i układ prowincjonalnego miasta Żytomierza z okresu zaborów. W wyniku II rozbioru Polski wszedł w skład Rosji: początkowo jako powiat, a od 1804 roku stolica nowopowołanej guberni wołyńskiej (do 1918 roku), która składała się z dawnego województwa wołyńskiego i zachodniego fragmentu województwa kijowskiego. Po reformie administracji kościelnej w 1798 roku miasto stało się stolicą diecezji katolickiej, a w 1799 roku także prawosławnej. W 1804 roku został stolicą guberni wołyńskiej w miejsce Łucka. Wówczas nastąpił szybki rozwój miasta i jego okolic.

Na otwarcie wystawy przybyli liczne gości, przedstawicieli władzy miasta, mieszkańcy oraz osoby, zainteresowani poznaniem historii własnego kraju.

Wszystkich zainteresowanych organizatorzy zapraszają do odwiedzenia wystawy, która będzie czynna do 16 września 2019 roku w czytelni archiwum.

Walentyna Jusupowa, za: archive.zt.gov.ua, 14 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code