Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wystawa w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Czerniowcach

Wystawa w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Czerniowcach

W czerniowieckim kościele Najświętszego Serca Jezusa otwarto wystawę prac architektów bukowińskich. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach obchodów Dnia Architektów Ukrainy.

Głównym celem ekspozycji, udostępnionej w dniu 1 lipca 2020 r. jest pokazanie prac architektów bukowińskich. Wystawa została otwarta w kościele z kilku przyczyn. Jedna z nich, to, że obecnie obowiązuje kwarantanna i większości Sali wystaw na dzień dzisiejszy są nieczynne.

Jednak, aby przywitać architektów, którzy w tym dniu obchodzą swoje święto zawodowe podjęto decyzję by za pośrednictwem takej wystawy zjednoczyć budowniczych i architektów różnych pokoleń w tym dniu. Również organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na potrzeby Kościoła rzymskokatolickiego w Czerwniowcach, renowacja którego potrzebuje dużo kosztów na odbudowę.

W 2010 roku ten kościół oddano parafii rzymsko-katolickiej, ale w Czerniowcach ona nie jest liczna, dlatego gromada stale poszukuje środków na odnowienie świątyni, która bardzo ucierpiała w czasach radzieckich.

Kościół w południowej części Czerniowiec zbudowano w stylu neogotyki w latach 1891-1894. Jedna z jego kaplic znajdowała się w piwnicy kościoła. W podziemiach kościoła pochowano tu 60 polskich żołnierzy z Legionów Polskich podczas I wojny światowej w walkach z armią rosyjską. Druga kaplica – św. Antonia. Znajdowała się w parku po lewej stronie kościoła. W październiku 1978 r. kaplica spłonęła, po czym ruiny zostały wkrótce rozebrane (według jednej z wersji KGB był zaangażowany w tym).

Walentyna Jusupowa za: ACC, 11 lipca 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *