Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wystawa “Prawda i Pamięć. Zbrodnia Katyńska” w Odessie

Wystawa “Prawda i Pamięć. Zbrodnia Katyńska” w Odessie

Do 24 grudnia w Muzeum Historyczno-Krajoznawczym w Odessie można obejrzeć wystawę pt. “Prawda i Pamięć. Zbrodnia Katyńska”.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska” m. Łódź.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali 6 grudnia br. dyrektor Muzeum Jurij Sliusar, kierujący MSZ w Odessie Serhij Orłow, konsul Andrzej Szmidtke oraz główna organizatorka Lidia Kowalczuk, dyrektor Odeskiego Centrum Akademickiego Akademii Nauk.

Ekspozycja przedstawia problematykę mordów NKWD na obywatelach polskich na zachodniej Ukrainie oraz budowę czwartego cmentarza Katyńskiego w Kijowie-Bykowni. Dzięki tej wystawie mieszkańcy Odessy mogą zapoznać się z prawdą o zbrodni katyńskiej popełnionej na polskich jeńcach wojennych wziętych do niewoli przez Sowietów po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku.

W trakcie otwarcia wystawy zaakcentowano symbolikę Katynia dla wszystkich Polaków jako symbolu zbrodni stalinowskiej. Poruszono również kwestie zakłamywania historii i legitymizowanie zbrodni przez odpowiedzialne za to systemy totalitarne i władze państw. Niektóre z wypowiedzi dotknęły również tematyki współczesnego bezpieczeństwa Ukrainy i zagrożenia ze strony Rosji.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Odessie, fot. Aleksander Zacharia, 10 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code