Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wystawa, poświęcona Paderewskiemu, została otwarta w Nowogradzie-Wołyńskim

Wystawa, poświęcona Paderewskiemu, została otwarta w Nowogradzie-Wołyńskim

Od śmierci Jana Ignacego Paderewskiego minęło już 72 dwa lata. Pamięć o nim jednak nie zanikła, o czym świadczy wystawa „Ignacy Jan Paderewski – Polak, Europejczyk, Mąż Stanu i Artysta”, otwarta 2 marca 2013 roku w Nowogradzie Wołyńskim.

Idea wystawy jest niezwykle ważna. Warto wiedzieć, że to właśnie Podole jest małą ojczyzną wspaniałego polskiego muzyka, kompozytora i polityka, jakim był Paderewski. Geniusz, inspirujący tysiące ludzi, tak muzycznie, jak i ideologicznie, narodził się blisko nas, w naszym własnym sąsiedztwie. Tym bardziej warto zapoznać się z eksponatami wystawy i odkryć wspaniałego sąsiada, jakiego mieli nasi ojcowie i dziadkowie. Sąsiada, który podczas swego życia zmienił losy nie tylko Polski, ale i świata. Bez którego inicjatywy obecna mapa polityczna mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.

Na otwarcie wystawy zaproszono liczne grono znakomitych gości. Nie zabrakło Konsula Generalnego KG RP w Winnicy – pana Krzysztofa Świderka, a także prezesa Studenckiego, Klubu Polskiego pani Walentyny Jusupowej i dyrektorki Domu Polskiego w Żytomierzu – pani Ireny Peszko, Ośrodka Polskiej Kultury, noszącego imię właśnie Jana Ignacego Paderewskiego. Organizatorem otwarcia wystawy jest Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. J. Lublińskiego na czele z panią prezes Wiktorią Szewczenko.

Po części powitalnej zaproszeni mieli okazję zapoznać się ze wspaniałą prezentacją, poświęconą Paderewskiemu. Prezentację wzbogacały instrumentalne i wokalne utwory muzyczne,  inspirowane twórczością wielkiego Polaka, wykonane przez uczniów i wykładowców z Nowograd Wołyńskiej Szkoły Sztuk Pięknych.

Po raz pierwszy tą wystawę zaprezentowano publiczności w Brukseli 26 czerwca 2011 roku. Właśnie stamtąd przywędrowała na Podole na zlecenie KG RP w Winnicy i została przetłumaczona na język ukraiński. Twórcami oryginalnej wystawy są: Xymena Polich-Nowakoska z Muzeum w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Adam Dąbrowski z Archiwum Akt Nowych i Rafał Wróblewski z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Głównym koordynatorem działań przygotowawczych ekspozycji był Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości.

Wystawa składa się sześciu palet, przedstawiających największe dokonania Paderewskiego na różnych etapach jego życia.  Zawiera zdjęcia i kopie dokumentów, bezpośrednio związanych z twórczością artystyczną, patriotyczną i polityczną Polaka. Ekspozycja zaczyna swoją historię już od najmłodszych lat życia artysty, opisuje jego fenomenalne dokonania muzyczne i polityczne i udowadnia, jak wielki wpływ miał Paderewski na losy Polski, Europy i świata.
Z filmu dokumentalnego, który jest integralną częścią wystawy, można dowiedzieć się więcej o zasługach Paderewskiego dla odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku i jego wpływie na kształtowanie się tego nowo odrodzonego kraju z Paderewskim jako premierem i ministrem spraw zagranicznych na czele. Film nie skupia się tylko na jego działalności politycznej. Ukazuje również dorobek artystyczny Paderewskiego i przypomina o jego ważnej  roli w świecie sztuki muzycznej.

Obiekty wystawowe pozostaną na ukraińskiej ziemi jeszcze przez ponad miesiąc, więc każdy zainteresowany informacjami o prawdziwym geniuszu muzycznym i politycznym Paderewskiego powinien znaleźć czas i nie przeoczyć tak wspaniałej imprezy.

Tymon Ostrouch, HP

 

Zdjęcia z wystawy

{morfeo 276}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code