Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na Podolu trwa szereg uroczystości, związanych z rocznicą zakończenia Operacji Antypolskiej NKWD. Galeria zdjęć

Na Podolu trwa szereg uroczystości, związanych z rocznicą zakończenia Operacji Antypolskiej NKWD. Galeria zdjęć

12 kwietnia 2019 roku w Winnicy na Ukrainie odbyło się otwarcie wystawy, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Rozkaz 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937-1938”.

Ekspozycja, składająca się z kilkudziesięciu plansz, na których umieszczono fragmenty akt śledztwa CzeKa oraz NKWD wobec represjonowanych w latach 30. ubiegłego wieku mieszkańców Ukrainy, została rozlokowana w holu Rady Miasta.

Słowo powitalne do licznie zebranych gości skierował prezes IPN Jarosław Szarek, mer miasta Winnicy Serhij Morgunow, konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński i inni honorowi goście.

Po otwarciu wystawy w „białej” sali  Rady Miasta odbyła się spotkanie dyskusyjne, poświęcone przyszłości południowo-wschodniej części winnickiego centralnego parku. Na jego terenie, przystosowanym obecnie do celów rekreacyjnych zachowały się pochówki mieszkańców miasta wyznania rzymskokatolickiego oraz miejsca pamięci po mordach NKWD w latach 1937-1938. Prezes Szarek przedstawił polskie doświadczenie w dziedzinie uporządkowania miejsc, związanych z pochówkami w miejscach publicznych oraz zaznaczył, że dyskusja w Winnicy na temat godnego upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych oraz ofiar bolszewickich represji idzie w poprawnym kierunku.

W tym samym dniu goście z Polski oraz miejscowi Polacy spotkali się w pobliżu kapliczki na terenie miejskiego parku (w obszarze, który wcześniej zajmował cmentarz rzymskokatolicki) oraz złożyli kwiaty i znicze w intencji ofiar bolszewizmu i Polaków, pochowanych na starym cmentarzu w Winnicy.

Redakcja, 12 kwietnia 2019 r.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code