Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wystawa o Witoldzie Pileckim

Wystawa o Witoldzie Pileckim

Biograficzna wystawa elementarna o Witoldzie Pileckim została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Opowiada o życiu i śmierci jednego z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku.  Jako harcerz Witold brał udział w rozbrajaniu Niemców w Wilnie w 1918 roku a następnie był obrońcą tego miasta przed bolszewikami w 1919 roku.

W 1920 roku walczył w Bitwie Warszawskiej. W 1939 roku także w formacjach kawalerii  bronił Polski przed Niemcami. W 1940 roku działając konspiracyjnie w Tajnej Armii Polskiej dał się uwięzić w KL Auschwitz gdzie do 1943 roku tworzył konspiracyjne struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Od pierwszego do ostatniego dnia brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez komunistów w maju 1947 roku został skazany za działalność antykomunistyczną na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Instytut Pamięci Narodowej nadal poszukuje, zakopanych potajemnie, szczątków bohaterskiego Rotmistrza.

Autor wystawy: dr Dariusz Gałaszewski

Recenzja: dr Mateusz Marek

Korekta: Tomasz Chlewiński

Koncepcja graficzna serii: Paulina Żak

Skład:Paulina Żak

W wystawie wykorzystano zdjęcia ze zbiorów Rodziny Pileckich, Jacka Pawłowicza, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego, Piotra Życieńskiego.

Sergij Porowczuk na podstawie edukacja.ipn.gov.pl, 5 marca 2021 r.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code