Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wystawa o sojuszu Piłsudski-Petlura w Bieszczadach

Wystawa o sojuszu Piłsudski-Petlura w Bieszczadach

Do 29 lipca na Zaporze w Solinie otwarto wystawę plenerową „Józef Piłsudski i Symon Petlura – twórcy sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku”.

Ekspozycja, została przygotowana przez rzeszowski oddział IPN i przedstawia wciąż mało znany aspekt walk o Niepodległość i granice Rzeczypospolitej przez pryzmat życia dwóch mężów stanu: Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury.

Zawarty przez tych dwóch polityków i wojskowych sojusz polsko-ukraiński z 1920 r. pozwolił zakończyć krwawy konflikt polsko-ukraiński, toczony od 1918 r., i umożliwił wspólną walkę z Rosją bolszewicką.

Autorem wystawy jest dr hab. Stanisław Stępień – znawca stosunków polsko-ukraińskich i biograf Petlury, redaktorem dr Jacek Magdoń – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, za opracowanie graficzne odpowiadał Karol Czechowicz z OBEN w Rzeszowie.

Prace nad wystawą, opartą na materiałach źródłowych znajdujących się m.in. w Polsce, na Ukrainie i we Francji, trwały ponad rok.

Celem wystawy jest kontynuacja procesu przywracania pamięci historycznej, zniszczonej przez system komunistyczny.

Obecnie Solina jest osiedlem pracowników elektrowni wodnej i domów wypoczynkowych. W pobliżu wsi znajduje się Jezioro Solińskie powstałe w 1968 poprzez spiętrzenie wód rzek San i Solinka. Przed powstaniem zapory i elektrowni wieś znajdowała się w miejscu obecnego dna zbiornika. Solina jest ośrodkiem sportów wodnych i przystanią dla statków spacerowych.

Słowo Polskie za: Jacek Magdoń, 4 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code