Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wystawa Mickiewicza „Dziady” na scenie w Żytomierzu

Wystawa Mickiewicza „Dziady” na scenie w Żytomierzu

19 listopada w filharmonii obwodowej w Żytomierzu Teatr Polski im. Kraszewskiego wystawił II część „Dziadów” Adama Mickiewicza.

W ten wieczór na sali filharmonii nie było żadnego wolnego miejsca. Wśród widzów nie zabrakło także gości honorowych. Na spektakl przybył m. in. delegat Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP Piotr Zmyślony. Nie zabrakło też przedstawicieli organizacji polskich, m.in. z Nowogroda-Wołyńskiego, Berdyczowa, Żytomierza, nauczycieli i duchowieństwa.

Gra aktorów była wprost rewelacyjna. Wszyscy goście byli zachwyceni spektaklem i nagrodzili artystów długimi i gorącymi oklaskami.

„Moim zdaniem, spektakl był  na wysokim poziomie. Aktorzy grali bardzo dobrze. Jestem dumny z tego, że w składzie Teatru Polskiego są tacy aktorzy. Widownia była wypełniona po brzegi. Widzowie witali aktorów oklaskami i brawami na stojąco. To jest największą pochwałą publiczności” – powiedział po zakończeniu przedstawienia dyrektor artystyczny Teatru Polskiego im. J.I. Kraszewskiego Pan Mikołaj Warfołomiejew.

Teatr Polski w Żytomierzu jest jednym z najstarszych teatrów na Ukrainie. Został reaktywowany w 2008 roku z inicjatywy m. in. Mikołaja Warfołomiejewa, obecnego kierownika artystycznego teatru. Inicjatorzy nawiązali do tradycji teatralnych z roku 1856, kiedy to dyrektorem miejscowego teatru był Jan Ignacy Kraszewski. Obecnie teatr zrzesza studentów, zawodowych aktorów i pracowników Teatru Muzyczno – Dramatycznego im. I. Koczergi.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą przy wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy.

Dziady część II – utwór dramatyczny Adama Mickiewicza należący do cyklu dramatów „Dziady”. Utwór powstawał w latach 1820–1821 w Kownie. Opublikowany został w roku 1823 w drugim tomie Poezji wraz z wierszem Upiór i dramatem Dziady część IV.

Akcja toczy się w Dzień Zaduszny (w nocy) w kaplicy, gdzie zebrała się grupa ludzi z pobliskiej wioski. Trwa ludowy obrzęd Dziadów, któremu przewodniczy Guślarz. Zebrani wzywają kolejno dusze czyśćcowe chcąc ulżyć im w cierpieniu. Na ich wezwanie przybywają trzy rodzaje duchów.

Wiktoria Szewczenko, Prezes Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego w Nowogrodzie-Wołyńskim, Walentyna Jusupowa, Prezes organizacji „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu, 02.12.17 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code