Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” dotarła do Łucka

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” dotarła do Łucka

15 marca, w Łucku przed gmachem Wołyńskiego Narodowego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki została uroczyście otwarta wystawa pt. „Mamo, ja nie chcę wojny!”. Inicjatorem wystawy jest polsko-ukraiński projekt archiwalny pt. „1939-45 Polska / 2022 Ukraina”.

Celem ekspozycji jest pokazanie, że w oczach dziecka wojna zawsze wygląda tak samo. Niezależnie od miejsca i czasu jest ona wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą. Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i wybuchy. Rysują rannych i zabitych, zniszczone domy, mogiły. Rysują siebie i swoje rodziny, ewakuację i ucieczkę. Ale rysują też nadzieję i swoje marzenia na przyszłość.

Wystawę otworzył Konsul Generalny RP w Łucku Sławomir Misiak wraz z przedstawicielami głównego partnera wydarzenia – Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki.

Ekspozycja „Mamo, ja nie chcę wojny!” prezentuje wzruszające dziecięce świadectwa wojny – historyczne rysunki polskich dzieci z 1946 roku, będące zapisem ich przeżyć i emocji w czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich związane z wojną toczącą się obecnie na Ukrainie, gromadzone na portalu Mom, I see war.

Przemówienia powitalne wygłosili rektor WNU im. Łesi Ukrainki Anatolii Cioś, zastępca mera Łucka Iryna Czebeliuk, kierownik Departamentu Kultury WOAP Walerii Dmytruk oraz kanclerz diecezji łuckiej ks. kanonik Paweł Chomiak.

Wystawa będzie prezentowana w Łucku do 31 marca.

Sergiusz Porowczuk za: KG RP w Łucku, 18 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *