Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Wystawa „Janusz Korczak – król dzieci” została otwarta

Wystawa „Janusz Korczak – król dzieci” została otwarta

16 maja w ramach świętowania Roku Korczaka w winnickiej bibliotece Timiriaziewa odbyło się otwarcie wystawy „Janusz Korczak – król dzieci”. W atmosferze smutku i żalu za niewinnie zabitymi dziećmi – wychowankami warszawskiego Domu Sierot publiczności pokazano przedstawienie dziecięcego teatrzyku „Dialog” („Korczak i jego dzieci”) oraz „Warszawski alarm” teatru „Siódme niebo”.

Otwarcia wystawy dokonał konsul winnickiego KG RP Damian Ciarciński. Słowo powitalne wygłosiła pani Natalia Morozowa – dyrektorka biblioteki, prowadzącą imprezy pani Marta Kaćwin tak opisała treść wystawy: „ To zapoznanie się z światem Janusza Korczaka. Zapraszamy do przejścia wystawy jak labiryntu. Labirynt utworzony z przedstawionych tutaj plansz jest symbolem tamtych czasów – epoki przemian społecznych, zamętu, wojen i zaprasza nas do zmierzenia się z  polskim urywkiem historii.

Wystawa prezentuje idee i życie Korczaka nie trzymając się ściśle chronologii. Każdy temat ilustrowany jest zdjęciami z epoki, kadrami z filmu „Korczak“ w reżyserii A. Wajdy, fotografiami przedwojennej i okupacyjnej Warszawy oraz odpowiednimi tekstami.

Heroizm postaci Starego Doktora pokazany został poprzez jego niezwykłe dokonania. Dzięki zaprezentowaniu postawy życiowej Korczaka i idei, jakimi kierował się przez całe życie łatwiej zrozumieć jego heroiczną śmierć. Zatrzymajcie się i poczytajcie o Korczaku, przedwojennej Warszawie, o dramacie wojny, przyjrzyjcie się Korczakowi – pedagogowi, doktorowi, pisarzowi, poecie… Zobaczcie jak popularne i aktualne są jego myśli dzisiaj”…

Szczere łzy wzruszenia i smutku gościły na twarzach osób, które poświęciły godzinę swego życia, by osobiście odczuć tragizm losu „Starego Doktora” w czasach nazistowskiej okupacji. Widać było, że każdy przejął się losem żydowskich dzieci warszawskiego getto, nawołując do myśli: „To więcej nigdy nie może się powtórzyć. Dzieci nie można zabijać” – tak samo brzmiały ostatnie słowa aktora teatru „Siódme niebo”.

Wystawa zatrzyma się w Winnicy do 1 czerwca. Plansze są wspaniale ilustrowane z opisami,datami i mapami. Warto znaleźć 15 minut i wpaść do winnickiej biblioteki Timiriaziewa na ulicy Sobornej by rozszerzyć horyzonty swojej wiedzy o kraju prodków i jego kulturze.

 

Zdjęcia z otwarcia wystawy

{morfeo 130}

Część zdjęć oraz informację udostępniła Marta Kaćwin – wolontariuszka z Polski,

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code