Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wystawa fotograficzna „Tradycje i współczesność Tatarów – polskich muzułmanów” w Kijowie

Wystawa fotograficzna „Tradycje i współczesność Tatarów – polskich muzułmanów” w Kijowie

21 marca w Krymskim Domu w Kijowie odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej kulturze polskich muzułmanów.

Ekspozycja miała na celu pokazanie historii, tradycji i współczesności polskich Tatarów, jednej z najmniejszych grup etnicznych w Polsce lecz z bardzo bogatą historią liczącą ponad 600 lat. Ile Polaków tatarskiego pochodzenia mieszka na terenach Polski dokładnie nie wiadomo. Z kolei wiadoma jest ilość polskich muzułmanów, większość z nich jest pochodzenia tatarskiego – wynosi ok. 5 tys. osób.

W uroczystości wzięli udział Lucyna Lesisz, współautor wystawy, kierownik Muzeum Historycznego (odział Podlaskiego Muzeum w Białymstoku), Nedim Useinow, przedstawiciel mniejszości krymskotatarskiej w Polsce, Bartosz Musialowicz, dyrektor Polskiego Instytutu w Kijowie, I radca Ambasady RP w Ukrainie.

„Tatarzy zawsze byli stosunkowo niewielką grupą w porównaniu z Polakami czy Litwinami. Na dzień dzisiejszy w Polsce ich jest około 2,5 tyś. osób, ale oni pozostawili potężny ślad w kulturze polskiej” – mówi dyrektor muzeum historycznego Białegostoku i współautor wystawy Lucyna Lemisz.

Wystała została zorganizowana przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski, Muzułmańskiego Stowarzyszenia Religijnego w Polsce i Podlaskiego Muzeum w Białymstoku. Ekspozycja fotograficzna powstała kilka lat temu i z wielkich sukcesem była prezentowana w wielu polskich miastach.

Wystawę w Krymskim Domu w Kijowie można obejrzeć do 6 kwietnia. Następnie wyruszy do Ostroga, Lwowa i Tarnopola.

Walentyna Jusupowa, 24.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *