Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wystawa dokumentów z okazji obchodów 155-lecia Żytomierskiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego

Wystawa dokumentów z okazji obchodów 155-lecia Żytomierskiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego

Zdjęcie jednej z sal muzeum krajoznawczego w latach 70.

Na stronie internetowej Państwowego Archiwum Obwodu Żytomierskiego została zaprezentowan wystawa z wykorzystaniem cyfrowych kopii dokumentów, którzy przedstawiają działalność muzeum w różne czasy. Wystawę on-line można zobaczyć na stronie Państwowego Archiwum: https://drive.google.com/file/d/1rXNgz3UNrQbnwR0BAt7fsVa3t21C7EAo/view

Najdawniejsze dokumenty pokazane w ramach wystawy to – Wołyńskie Wiadomości Diecezjalne od 1876 i 1893 roku, w których ukazały się artykuły o utworzeniu Muzeum przy Bibliotece Publicznej w Żytomierzu oraz „Krótki opis zabytków przekazanych w lipcu 1893 roku do Wołyńskiego Archiwum Diecezjalnego”.

Nie mniej interesującym dokumentem jest kosztorys nabycia przez Wołyńskie Muzeum Centralne zbiorów i książek ze środków przekazanych przez barona Iwana Maksymowicza De Shoduara w roku 1911 oraz dzieł Wołyńskiego Towarzystwa Naukowego za rok 1912.

Wystawa zawiera kopię dokumentów z odtajnionych spraw władz radzieckich, a mianowicie Żytomierskiego Komisariatu Generalnego dot. listy w celu wycofania „przemieszczenia” eksponatów, obrazów Muzeum Miejskiego w czasie okupacji Żytomierszczyzny w latach 1941-1942, informację o wystąpieniu na radio dyrektora Muzeum Żytomierskiego Brojtmana (1945 r.).

Walentyna Jusupowa, 1 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code