Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Wyspa Europa” w Winnicy

„Wyspa Europa” w Winnicy

W dniach 15-17 czerwca Winnica stała się platformą dla spotkań literackich z pisarzami, poetami i badaczami literatury z wielu krajów Europy.

Podczas festiwalu, organizowanego przez organizację społeczną „Kampus Kulturowy” przy współpracy z Radą Miasta Winnicy nie zabrakło także polskiego wątku, zrealizowanego przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

W bogatym programie festiwalu zabrzmieli klasycy współczesnego życia literackiego Ukrainy – Serhij Żadan i Mykola Riabczuk, a także goście z takich krajów Europy jak Rumunia, Niemcy, Białoruś, Izrael czy Polska.

Z kraju nad Wisłą na Ukrainę przyjechała literaturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego Ola Hnatiuk, dr Jadwiga Skowron, zajmująca się badaniem przekładów literatury ukraińskiej w Polsce (Uniwersytet Wrocławski) oraz pisarka Weronika Murek, której książka „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” została nagrodzona prestiżową Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza.

„Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” to jeden z najgłośniejszych debiutów literackich 2015 roku w Polsce. Zbiór opowiadań został nominowany m. in. do Paszportu Polityki w kategorii literatura oraz do Nagrody Literackiej Nike w 2016 roku. Spotkanie autorskie z Weroniką Murek pokazało, że również na Ukrainie jej twórczość jest odbierana entuzjastycznie. Jednym z rezultatów spotkania ma być pełen przekład książki na język ukraiński (na razie utwory Weroniki były tłumaczone we fragmentach).

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Winnicy, fot. KG RP w Winnicy, 19.06.18 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code