Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wyprawa zdołbunowskich harcerzy do Tajkur

Wyprawa zdołbunowskich harcerzy do Tajkur

Zdołbunowska Drużyna Harcerzy „Skała” im biskupa Adolfa Szelążka odbyła pierwszą w tym roku wyprawę rowerową.

Wyjazd stał się możliwy dzięki dofinansowaniu w ubiegłym roku przez Konsulat RP w Łucku zakupu 5 rowerów górskich. Trasa podróży prowadziła ze Zdołbunowa do Tajkur, miejscowości, znajdującej się niedaleko Równego.

O Tajkurach można pisać, a pisać  ale  lepiej zobaczyć je, do czego wszystkich gorąco zachęcamy! Harcerze ze „Skała” odwiedzili miejscowy cmentarz katolicki w Tajkurach, kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca i inne lokalne ciekawostki.

Tajkury – wieś należąca wcześniej do dóbr Kierdejów-Tajkurskich, potem Czapliców, Wiśniowieckich, Sapiehów, następnie Czołhańskich, od których drogą wiana przez Barbarę Czołhańską zamężna za Danielem Jełowickim z Ożenina przeszła na własność tej rodziny. 3 lipca 1757 urodził się tu poeta Jan Paweł Woronicz, późniejszy arcybiskup warszawski (+ 1829). We dworze tutejszym przebywał przez pewien czas Kraszewski i pisał swe powieści.

Na wzgórzu w Tajkurach stał czworoboczny zamek ks. Wiśniowieckich, z basztami, który spłonął w 1825 roku. W r. 1876 hr. Aleksander Iliński sprzedał ruiny rozbiórkę. Zachowały się jedynie niewielkie resztki, do niedawna własność Hulanickich.

U stóp góry zamkowej barokowy kościół z r. 1710, fundacji wojewody podolskiego Wawrzyńca Pepłowskiego, którego portret znajduje się w kościele. Jest tu też portret biskupa Czołhańskiego. Ciekawe starożytne probostwo za XVI i XVII w. Na drugiem wzgórzu murowana cerkiew, również fundacji Pepłowskich z r. 1731.

1 km. na północ od wsi około 200 mogił, zarosłych sosnami i brzozami, gdzie wedle podania rozgromiono Tatarów. Na wschód od wsi lasy dębowe. Przy okolicznych drogach kilka starych figur, jak np. figura św. Antoniego przy drodze do Nowomylska, św. Wojciecha przy drodze do Posialiwy, św. Jana przy drodze do Nowosiółek i św. Stanisława przy drodze do Równego.

Sergij Porowczuk, 15.05.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code