Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wymiana studencka to przepiękna przygoda!

Wymiana studencka to przepiękna przygoda!

Fot. http://www.elka.pw.edu.pl

Wielu studentów  marzą o wymianie studenckiej  do innych krajów Unii Europejskiej, USA, Australii lub jednego z krajów Azji. Czy jest to możliwe? Okazuje się, że jak najbardziej! W tym celu muszą skorzystać z programów wymiany międzynarodowej. Co to jest wymiana międzynarodowa?

Programy wymiany studenckiej polegają na wyjeździe na zagraniczną uczelnię w celu pobierania tam nauki.Wymiany studenckie to duża szansa dla wszystkich osób, które pragną rozwijać swoją wiedzę i umiejętności na arenie międzynarodowej. Tak jak, nie wszyscy osoby w stanie w całości skończyć studia na uczelniach zagranicznych, to dla nich są takie możliwości. Najczęsciej wymiana trwa około jednego,  dwóch semestrów lub pełnego roku akademickiego. Takie rozwiązanie ma wiele zalet: pozwala na poznanie nowych kultur, szlifowanie znajomości języka obcego, zdobycie cennej wiedzy, a także poznanie nowych, ciekawych ludzi, jednocześnie nie wymaga opuszczania własnego kraju na dłużej niż na rok. Dodatkowo programy tego typu umożliwiają zwiedzenie wielu ciekawych zakątków świata – istnieje m.in. wymiana studencka do USA, Rosji czy Japonii.

Aby dostać się na wymianę studencką, trzeba spełnić wiele wymogów. Ich zakres uzależniony jest od konkretnego programu, ale podstawowe kwestie to dobra średnia ocen z dotychczasowego toku studiów, a także potwierdzone kompetencje językowe, umożliwiające studiowanie w języku obcym. Zazwyczaj podobnego rodzaju kwestie są podane na stronach internetowych uczelni.

Najpopularniejszym programem w Polsce jest program Erasmus +. Ten program  zakłada możliwość wyjazdu na jeden lub dwa semestry do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, a także wybranych krajów partnerskich. Co ważne, programy wymiany studenckiej w ramach Erasmus+ są dofinansowywane. Wysokość stypendium różni się jednak w zależności od państwa, jakie student wybiera (nie pokrywają całego kosztu życia).

Ciekawa wymiana studencka do Japonii oferowana jest również przez program Vulcanus. Umożliwia on odbycie praktyk studentom kierunków ścisłych oraz technicznych. Na wymianę studencką do USA można się z kolei dostać, np. w ramach International Student Exchange Program, w którym bierze udział m.in. Uniwersytet Wrocławski. Też popularnym programem wyjazdu do Ameryki jest Work and Travel. Program jest płatny i  różni się od innych tym, że student jeździ do pracy w USA na okres przez trzy miesiące lata. Jakie wspaniałe wakacje mogą tylko być!

Kateryna Petrova, 14 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code