Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wyjazd oświatowy do Muzeum Josepha Conrada w Berdyczowie

Wyjazd oświatowy do Muzeum Josepha Conrada w Berdyczowie

W dniu 25 listopada stypendyści „Programu Stypendialnego PLus – AKTYWNY STUDENT” z Żytomierza i obwodu żytomierskiego oraz członkowie Studenckiego Klubu Polskiego wyjechali do Berdyczowa w celu zwiedzenia Muzeum Josepha Conrada Korzeniowskiego oraz innych ciekawostek tego miasta.

W rol przewodnika po Berdyczowie towarzyszyła nam mgr Julia Nowicka. Joseph Conrad Korzeniowski – Józef Korzeniowski (03.12.1857-03.08.1924) to światowej sławy pisarz, syn powstańca styczniowego oraz zesłańca syberyjskiego Apollo Korzeniowskiego. Głównym celem wyjazdu było uszanowanie pamięci wybitnego pisarza w rocznicę jego urodzin.
Stypendyści po raz pierwszy odwiedzili Muzeum Josepha Conrada w Berdyczowie, które znajduje się w jednym z budynków klasztoru Karmelitów Bosych. Interaktywność i współczesność muzeum wywarły na nich wielkie wrażenie. Przyjemnie zdziwiła ich wizualizacja ekspozycji, która opowiada o drodze życiowej Conrada: od narodzin w Berdyczowie do śmierci w Oswalds (w Wielkiej Brytanii).

W ramach wyjazdu młodzież zwiedziła zabytkowy kościół św. Barbary w Berdyczowie. Parafia św. Barbary działa od około 260 lat. W tym kościele brali ślub francuski powieściopisarz Honoriusz Balzac i Ewelina Hańska, dziedziczka Wierzchowni. Przypomina o tym wydarzeniu tablica umieszczona na fasadzie głównej kościoła.

Wyjazd ten niewątpliwie służył rozszerzeniu wiedzy stypendystów o polskim dziedzictwie kulturowym, jak również sprzyjał integracji miejscowego polskiego środowiska młodzieżowego.

Dziękuję bardzo wszystkim stypendystom, którzy wzięli udział w spotkaniu, szczególne podziękowania należą się siostrze Kamile ze Zgromadzenia sióstr św. Teresy Dzieciątka Jezus za prowadzenie bardzo ciekawej wycieczki po Muzeum oraz pani mgr Julii Nowickiej za przybliżenie nam historii powstania, przetrwania i rozwoju Klasztoru Karmelitów Bosych i kościoła św. Barbary.

Wyjazd został zorganizowany dzięki wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w ramach projektu pn. „Program Stypendialny PLus – AKTYWNY STUDENT”.

Mgr Walentyna Jusupowa, 30 listopada 2018 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *