Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wydawcy katoliccy z Ukrainy wzięli udział w XXVII Targach Wydawców w Warszawie

Wydawcy katoliccy z Ukrainy wzięli udział w XXVII Targach Wydawców w Warszawie

Fot. rkc.org.ua

Od 29 września do 2 października w Warszawie trwały XXVII Targi Wydawców Katolickich. Do udziału w nich zaproszono także wydawców katolickich z Ukrainy.

Ukraińskich kolegów do udziału w imprezie zaprosił prezes Polskiego Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski SDB. Dzięki niemu trzy katolickie wydawnictwa mogły bezpłatnie uczestniczyć w targach i prezentować swoją działalność.

Do uczestników zwrócił się ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej bp Witalij Krywicki SDB. Podziękował za wszelką pomoc narodowi ukraińskiemu, uchodźcom i ofiarom wojny, a także za zaproszenie do udziału w jarmarku. Biskup podkreślił znaczenie literatury w życiu człowieka i społeczeństwa. „W tym roku być może naszych wydawców katolickich z wielu powodów nie jest dużo. W tym roku drukujemy mniej książek lub wcale je nie publikujemy. Natomiast książki się pisze. Piszemy o wojnie i pokoju, i dla nas nie jest to pojęcie abstrakcyjne” – zaznaczył Krywicki.

Podczas targów wielu uczestników i gości imprezy komunikowało się z biskupem Krywickim i przedstawicielami ukraińskich wydawnictw katolickich, interesując się sytuacją na Ukrainie i wyrażając swoją solidarność.

Obecnie do Warszawy przyjechali przedstawiciele trzech katolickich wydawnictw z Ukrainy: Wydawnictwo Świętego Pawła, „Clara Studio” i „Kairos”.

Targi Wydawców Katolickich to największa ogólnopolska impreza jednocząca wydawców literatury religijnej. Prezentowane są tu publikacje wydawnictw kościelnych działających przy kongregacjach zakonnych oraz książki o tematyce religijnej wydawane przez świeckich wydawców. W tym roku na targach zaprezentowano prawie 10 000 wydań.

Lidia Baranowska za: rkc, Mariusz Krawiec SSP, fot.: Mariusz Krawiec SSP, Iryna Rud, 6 października 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code