Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wycieczka do muzeum „Pamięci ofiar Wielkiego Głodu” w Kijowie

Wycieczka do muzeum „Pamięci ofiar Wielkiego Głodu” w Kijowie

Dnia 30 listopada Dom Polski w Żytomierzu zorganizował wycieczkę do Muzeum „Pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie”. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas starszych szkół żytomierskich oraz wolontariusze Domu Polskiego.

Gehenna, która miała miejsce w okresie 1921-1923, 1932-1933 oraz 1946-1947 na terenach ówczesnej Ukrainy stanowi jedną z największych tragedii ludzkości. Do dnia dzisiejszego nie znana jest szczegółowa liczba ofiar Wielkiego Głodu. Szacuje się, że zginęło około 3-5 milionów osób. Wydarzenia te są tragiczne i haniebne. Po pierwsze, pokazują, w jaki sposób ambicje oraz nienawiść jednego człowieka do drugiego przyczyniła się do śmierci milionów niewinnych ludzi. Po drugie, obojętna postawa reszty świata oraz brak jakiejkolwiek reakcji wobec wydarzeń z Ukrainy doprowadziły do poczucia bezkarności oprawców. Aby to się nie powtórzyło, należy przede wszystkim pamiętać o ofiarach m. in. zbrodni leninizmu i stalinizmu na Ukrainie.

Młodzież z Żytomierza miała okazję zwiedzić muzeum „Pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie” i dowiedzieć się o nowych faktach historycznych z tego okresu. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta w muzeum. Z ust przewodnika wycieczki uczniowie poznali przyczyny, przebieg oraz skutki wydarzeń z okresu 1921-1947 na ziemiach, gdzie w tym czasach mieszkali ich pradziadkowie i prababcie. Mimo tego, że dla większości osób były to informacje powszechnie znane, przewodnika słuchano z dużym zainteresowaniem.

Należy również podkreślić samą aurę, która panowała w muzeum. Wystrój wewnętrzny wprowadzał w poczucie przygnębienia, smutku i powagi wobec tamtych wydarzeń. To uczucie towarzyszyło wszystkim uczestnikom wyjazdu. Wydaje się, że wynika ono z faktu, że wydarzenia z tamtego okresu pozostawiły znamię w pamięci wszystkich mieszkańców dzisiejszej Ukrainy.

Podsumowując, przytoczę słowa jednej z uczestniczek wyjazdu, Maszy Borisenko, która powiedziała: „Mieliśmy okazję poznać okrutne realia naszych przodków, którzy stali się ofiarami ludobójstwa. Nasi przodkowie oddali swoje życie, abyśmy żyli w szczęśliwej przyszłości. W muzeum mogliśmy uczcić ofiary stalinowskiego terroru, zapalając świecę”.

Na koniec chciałbym serdecznie podziękować uczestnikom, opiekunom i organizatorom –  Natalii Michajłowskiej oraz Irenie Perszko, za wspólny wyjazd do Kijowa. Poza walorami edukacyjnymi, wycieczka ta pozwoliła nam po raz kolejny bliżej poznać siebie nawzajem i integrować młodzież polską z Żytomierza.

Michał Antonowicz
wolontariusz Stowarzyszenia Wspólnota Polska , bwp

Zdjęcia z wyjazdu

{morfeo 472}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code