Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Wycieczka do jaskiń na Zachodnim Podolu

Wycieczka do jaskiń na Zachodnim Podolu

W dniach 24-27 lipca Studencki Klub Polski w Żytomierzu oraz Klub „Turystyka sportowa” zorganizowali wycieczkę do jaskiń Młynki, znajdujących się w obwodzie tarnopolskim. Udział w wycieczkę wzięło 10 uczestników – dzieci i młodzież w wieku od 8 do 16 lat.

Uczestnicy projektu mieli możliwość zwiedzić dwie jaskinie, wchodzące do systemy jaskiń Młynki, a mianowicie – „Optymistyczna” i „Wertebę”.

Pierwszą jaskinią, którą odwiedziła grupa, była jaskinia „Optymistyczna”. Łącznie młodzi diggerzy spędzili pod ziemią osiem godzin. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale otrzymali dużo pozytywnych emocji i satysfakcji.

Jaskinia „Optymistyczna” jest wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższa na świecie jaskinia gipsowa, najdłuższa jaskinia Eurazji i piąta pod względem długości jaskinia świata. Długość jej stanowi ponad 250 km. W tej jaskini znajdują się stalaktyty, heliktyty i inne skamieniałości. Jaskinia składa się z 10 stosunkowo izolowanych rejonów, powiązanych między sobą jednym lub kilkoma chodami. Ta jaskinia wciąż nie jest do końca zbadana, badania trwają i do dzisiaj.

W następnym dniu naszej wycieczki, wyjechaliśmy do jaskini „Werteba”, która należy do największych jaskiń Europy, długość podziemnych dróg w niej wynosi ok. 9 021 m. W jaskini „Werteba” działa jedyne na Ukrainie podziemne Muzeum Kultury Trypilskiej. Pod względem ilości i naukowej wartości odnalezionych artefaktów jaskinia „Werteba” nie ma równych na Podolu. Znalezione w jaskini artefakty znajdują się w Muzeum Borszczowa, Warszawy, Wiednia, Krakowa, Lwowa i Tarnopola.

W czasie wycieczki udało nam się nam przypadkowo obserwować, jak odbywają się badania archeologiczne i zobaczyć jak pracują archeolodzy. Na Tarnopolszczyznę przybyli fachowcy nie tylko z Ukrainy, lecz także z Anglii, i Stanów Zjednoczonych. Łącznie wycieczka trwała ponad 1.5 godziny. Bardzo ciekawe prezentowały się historie przewodnika dot. jaskini.

Wieczorami, nocując w namiotach na brzegu Dniestru, przy ognisku, młodzież chętnie dzieliła się wrażeniami, otrzymanymi w ciągu dnia. A także mieli możliwość poznawać nie tylko ukraińską historię, ale historię i kulturę Polski. Młodzież dzieliła się doświadczeniami, informacją o zabytkach miast Polski: Warszawy, Olsztyn, Wrocław.

Celem realizacji projektu jest patriotyczne wychowanie młodzieży, integracja młodzieży, poznanie historii Ukrainy i Polski oraz odrodzenie ruchu harcerskiego.

Bardzo dziękujemy za organizację i wsparcie w realizacji projektu Studenckiemu Klubu Polskiemu oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” za możliwość połączenie aktywnego wypoczynku z programem kulturalno-historycznym. Także dziękuję prezesowi Lwowskiego speleoklubu „Cyklop” pani Natalii Judinij, która była naszym przewodnikiem. Różnorodność wrażeń i wspomnień o wycieczce pozostanie w naszej pamięci.

Projekt jest objęty wsparciem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Anton Nikołajew, kierownik grupy „Sportowy turyzm”, członek „Studenckiego Klubu Polskiego”, 18.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code