Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wybory 2019 na Ukrainie: jak głosować za granicą?

Wybory 2019 na Ukrainie: jak głosować za granicą?

Fot. https://freeradio.com.ua

31 marca odbędą wybory Prezydenta Ukrainy. Prawo do głosowania w Ukrainie, jak i w większości krajach świata, to jeden z podstawowych przywilejów obywateli.

Udział w głosowaniu mogą wziąć tylko osoby pełnoletnie, które mieszkają na Ukrainie, lub te, które z różnych przyczyn przebywają poza naszym krajem. Także nie ma znaczenia, czy ta osoba znajduje się w ewidencji  konsulatu czy nie.

Aby wziąć udział w głosowaniu trzeba:

– zostać wpisanym do rejestru wyborców;
– osobiście przybyć na głosowanie;
– mieć ważny paszport (ukraiński lub zagraniczny) potwierdzający posiadania obywatelstwa ukraińskiego.

Jeżeli osoba nie znajdzie swoich danych w Państwowym Rejestrze Wyborców, zmieniła adres zamieszkania, nazwisko czy są jakieś błędy – powinna osobiście złożyć wniosek do placówki dyplomatycznej z prośbą o wniesienie jej danych, zmianie miejsca zamieszkania nie później niż pięć dni przed dniem głosowania.

Zagraniczne placówki dyplomatyczne w całym świecie, można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy – https://mfa.gov.ua/ua/page/open/id/2520.

W Polsce takich placówek dyplomatycznych, gdzie Ukraińcy mogą głosować, jest cztery, m.in.:

1) Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, ul. Al. J.Ch. Szucha 7, 00-580 Warszawa.
2) Konsulat Ukrainy w Gdańsku, ul. Bernarda Chrzanowskiego 60-A, 80-278 Gdańsk. Zasięg odpowiedzialności Konsulatu w Gdańsku: Województwa Kujawsko-Pomorskie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Zachodniopomorskie.
3) Konsulat Ukrainy w Krakowie, al. Beliny-Prażmowskiego 4, 31-514 Kraków. Zasięg odpowiedzialności Konsulatu w Krakowie: Województwa Dolnośląskie, Małopolskie, Opolskie, Śląskie, Świętokrzyskie.
4) Konsulat Ukrainy w Lublinie, ul. 3 Maja 14, 20-078 Lublin. Zasięg odpowiedzialności Konsulatu w Lublinie: Województwa Lubelskie, Podkarpackie, Podlaskie.

Szczegółowe informacje na temat udziału w wyborach w kraju gdzie osoba znajduje się oraz głosowania na kandydatów startujących w wyborach prezydenckich, można znaleźć pod poniższym linkiem: https://mfa.gov.ua/ua/page/open/id/2520.

Szczerze wierzę, że kurs, jaki prowadzi obecny Prezydent Ukrainy Petro Poroshenko – kurs do członkostwa Ukrainy w UE i NATO, nie zmieni się, i wszyscy skorzystają ze swojego prawa oraz zrobią prawidłowy wybór na rzecz rozwoju  naszego Państwa.

Walentyna Jusupowa, 26 marca 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code