Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Wspomnienie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w Chmielnickim

Wspomnienie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w Chmielnickim

W niedzielę 15 sierpnia minęła 101. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

Po II wojnie światowej, na mocy ustawy polskiego Sejmu z 30 lipca 1992 roku powrócono do tradycji obchodów w dniu15 sierpnia Święta Wojska Polskiego.

Obchody tego święta to wyraz pamięci o wydarzeniu zwanym też „Cudem nad Wisłą”. Bitwę Warszawską uznaje się za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata. Ocaliła ona Polskę i Europę przed sowieckim najazdem, zatrzymała Armię Czerwoną w marszu na zachód.

15 sierpnia w ramach obchodów rocznicy Cudu nad Wisłą oraz projektu Wielka Polska Rodzina – w dawnym Płoskirowie odbyło się pierwsze spotkanie z historykiem Oleksandem Budnieckim z zaplanowanego cykłu podobnych spotkań.

Na początku uroczystości zespół Mazury wykonał polskie pieśni patriotyczne kojarzone z okresem wojny polsko-bolszewickiej: “Ułani , ułani” oraz “Pierwsza Kadrowa” , a solistka zespołu Bożena Sawośko zaśpiewała wzruszającą pieśń “O mój rozmarynie” .

Magister historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Oleksander Budniecki przedstawił interesującą prezentacje o dziejach Polski, opowiedział zebranym miłośnikom historii o wydarzeniach z historii które miały miejsce w okresie sierpniowym 1920 roku. Oczywiście głównym tematem była Bitwa Warszawska

Uwieńczył spotkanie historyczne przegląd filmu, na który przybyli wielbiciele polskiego kina. Tego razu obejrzeliśmy film “Piłsudski” – polski fabularny film biograficzny z 2019 roku w reżyserii Michała Rosy, poświęcony postaci Naczelnego Wodza.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na następne spotkania historyczno-kulturowe które będą odbywać się w siedzibie Chmielnickiego miejskiego Związku Polaków, przy ul. Kamienieckiej 60/2. Terminarz spotkań będzie podany wkrótce.

Projekt “Wielka Polska Rodzina – wspólnie w imieniu Polski” objęty wsparciem Kancelarii Premiera RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021.

Irena Medlakowska, 27 sierpnia 2021 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *