Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Współpraca polsko-ukraińska na rzecz ochrony dzieci i młodzieży

Współpraca polsko-ukraińska na rzecz ochrony dzieci i młodzieży

Fot. VOI

15 marca 2023 r. delegaci z Ukrainy brali udział w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację św. Józefa i biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Uczestnicy szkolenia dla delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży z diecezji ukraińskich dowiedzieli się o praktycznym doświadczeniu związanym z funkcjonowaniem polskiego systemu ochrony i profilaktyki, a także o mechanizmach opieki nad ofiarami przemocy seksualnej. W spotkaniu tym uczestniczyli Marta Titaniec, szefowa Fundacji św. Józefa oraz ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski.

Udział w online szkoleniu online wzięli również delegaci z diecezji odesko-symferopolskiej, mukaczewskiej i kamieniecko-podolskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Studnicki ujawnił rolę poszczególnych elementów polskiego systemu ochrony nieletnich w Kościele, a także podzielił się praktyczną wiedzą dotyczącą pracy z ofiarami: „Niezwykle ważną sprawnością jest umiejętność odpowiedniego podejścia do ofiar, podkreślenia, że są dla nas najważniejsi, umiejętnie wskazując na szeroki zakres wsparcia dostępnego osobie, która została wykorzystana seksualnie. To bardzo ważne kompetencje, ważny kierunek działalności dla wszystkich ludzi, którzy działają na rzecz poszkodowanych” – podkreślił ks. Studnicki. Zauważył, że istnieje potrzeba właściwej komunikacji, a także prawdziwej informacji w środowisku, w którym pracuje delegat.

Z kolei Marta Titaniec opowiedziała o roli Fundacji św. Józefa, jej zakresie i systemie wsparcia: „Współpraca z naszymi partnerami na Ukrainie to jeden z ważnych obszarów działalności Fundacji św. Józefa. Chcemy stale wymieniać się doświadczeniami, pozostawać w kontakcie. Na co dzień współpracujemy zarówno z Centrum Godności Dziecka przy Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim, jak i z przedstawicielami ukraińskich struktur ochrony i profilaktyki nieletnich”.

„Spotkanie miało na celu integrację środowiska delegatów, zwrócenie ich uwagi na bardzo ważny aspekt opieki nad ofiarami przemocy. Właśnie wiedza o tym, jak zaopiekować się osobą poszkodowaną i w jaki sposób może to zrobić delegat – to sfera codziennego służenia, które należy wzmacniać szkoleniem” – podkreślił ks. Michał Wociał SDB, organizator szkolenia, wiceprzewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Młodzieży KRK na Ukrainie.
Szkolenie było pierwszym z cyklu takich zajęć, zaplanowana została ich kontynuacja.

Lidia Baranowska za: Komisja ds. Duszpasterstwa Młodzieży KRK, 25 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *