Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wspólna akcja płastunów oraz harcerzy z Polski w Równem na Wołyniu

Wspólna akcja płastunów oraz harcerzy z Polski w Równem na Wołyniu

7 czerwca w Równem młodzież z harcerskiego hufca „Wołyń” oraz plastuńskiego ośrodka Nr 33 im. Samczuka z Równego uczestniczyła w nagraniu reportażu dla polskiej telewizji TVP INFO z Warszawy poświęconego postaci generała URL M. Bezruczki.

Program ma pokazać dzisiejszą współpracę między młodzieżą polską i ukraińską. Duchowy opiekun płastunów, ojciec Witalij Porowczuk oraz szef harcerstwa na Wołyniu Aleksander Radica podkreślili znaczenie podpisania sojuszu wojskowego przez Symona Petlurę i Józefa Piłsudskiego, przypomnieli też historie wspólnych polsko-ukraińskich walk z bolszewikami w 1920 r., obronie Zamościa, mówili również o potrzebie obiektywnego badania historii i wychowania młodzieży.

Pod tablicą poświęconą generałowi Markowi Bezruczce wspólnie zapalono znicze pamięci. Przypomnimy, że Równe było pierwszym miastem na Ukrainie, w którym pojawił się pomnik Petlury oraz tablica ku czci generała URL Bezruczki. Druga, podobna, tablica znajduje się w Zamościu.

W imieniu Centrum Kulturalno- Oświatowego im. Marka Bezruczki składam szczere podziękowania Pani redaktor Marii Przełomiec z TVP INFO oraz Aleksandrowi Radicy za wspomniane przedsięwzięcie.

Prezes Kulturalno-Oświatowego Centrum im gen. Marka Bezruczki w Równem, Sergij Porowczuk, 08.06.17 r.

1 Comment

  1. Podoba mi się że młoda generacja zwraca się ku dialogowi i współpracy naszych obu narodów.
    Pozwolę zacytować sobie Wielkiego kobzara w jego rodzimym języku: „Подай же руку козакові
    І серце чистеє подай!
    І знову іменем Христовим
    Ми оновим наш тихий рай.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code