Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wspólna akcja młodzieży polskiej i ukraińskiej porządkowania grobów bohaterów wojny 1920 roku na terenie fortu w Tarakanowie na Wołyniu

Wspólna akcja młodzieży polskiej i ukraińskiej porządkowania grobów bohaterów wojny 1920 roku na terenie fortu w Tarakanowie na Wołyniu

W słoneczny letni dzień 10 sierpnia 2021 r. na terenie fortu w Tarakanowie na Wołyniu, w Dubnie niedaleko Równego, harcerze z Polski – przedstawiciele ZHP Chorągwi Łódź, dyrektor Centrum Dialogu Kostiuchnówka Jarosław Górecki, młodzież harcerskiego hufca „Wołyń” z szefem Aleksandrem Radicą ze Zdołbunowa oraz młodzież Płastuńskiego Ośrodka “Orły wołyńskie” wzięli udział porządkowaniu terenu w pobliżu mogiły żołnierzy mjra Wiktora Matczyńskiego, którzy polegli w walce z konnicą Budionnego w czasie obrony fortu Zahorce przed bolszewikami w dniach 7-21 lipca 1920 roku.

Wspólnym wysiłkiem uporządkowano teren w pobliżu grobu na terenie polskich pochówków, przy grobie ułożono kamienie, co wpływa korzystnie na wygląd mogiły. Głównym wydarzeniem dnia dzisiejszego jest montaż nowego dużego drewnianego krzyża na grobie żołnierzy mjra Wiktora Matczyńskiego. Na krzyżu zainstalowano tabliczkę w językach polskim i ukraińskim: „Żołnierzom WP poległym w lipcu 1920 r., Солдатам ВП загиблим у липні 1920 р”.

Do krzyża przywiązano biało-czerwone wstążki i zapalone świece. Duchowy przewodnik „płastunów” – historyk o. Witalij Porowczuk – poprowadził modlitwę w intencji bohaterów Polski, Ukrainy i Białorusi, którzy oddali swoje życie w walce przeciwko czerwonej bezbożnej bolszewickiej zarazie. Wieczna pamięć bohaterów! Na koniec spotkania przedstawiciele miejscowych historyków wręczyli gościom z Polski pamiątki dotyczące historii fortu w Tarakanowie. Spotkanie odbyło się w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Przed wyjazdem młodzi ludzie z Polski zapoznali się z historią Fortu w Tarakanowie, zwiedzali miejsca wydarzeń historycznych.

Takie wspólne spotkania są jednym z elementów procesu pojednania naszych bratnich narodów, obchodzone wydarzenia – są ważne dla porozumienia polsko-ukraińskiego i mobilizacji sił przeciwko współczesnym imperialnym zagrożeniom ze wschodu. Wspólne działania pozwalają młodym ludziom poznać historię swoich narodów, które 101 lat temu wspólnie broniły swoich krajów przed bolszewicką inwazją. Dzięki naszemu sojuszowi wojskowemu ochroniliśmy Europę przed bolszewizmem.

 Sergij Porowczuk, 12 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *