Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wschodni Fundusz Dobroczynności pomaga rodakom ze Wschodu

Wschodni Fundusz Dobroczynności pomaga rodakom ze Wschodu

Prezes TKPZL w Sądowej Wiszni Halina Wójcicka po udanej operacji wszczepienia stentu we Lwowie

Od 2017 roku Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” realizuje działania w zakresie pomocy charytatywnej i socjalnej na Wschodzie poprzez Wschodni Fundusz Dobroczynności (WFD).

WFD stanowi instrument uzupełniający projekty Fundacji realizowane w zakresie działań charytatywnych we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Senatem Rzeczypospolitej Polski. W pierwszym półroczu 2017 roku na działalność Wschodniego Funduszu Dobroczynności, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” otrzymała od sponsorów i darczyńców kwotę w wysokości 286 600,00 złotych

Środki na pomoc Polakom na Ukrainie przekazała WFD m.in. Fundacja Banku PKO BP. Fundacja ta w niesłychanie szybkim tempie zareagowała na apele o pomoc dla dwóch Polek z Ukrainy, które znalazły niezwykle trudnej sytuacji związanej z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia.

20 000,00 złotych zostało przeznaczonych na sfinansowanie zakupu protezy podudzia dla 30 – letniej Alisy Legowicz, Polki ze Lwowa, która niedawno przeszła amputację.
Państwo Legowicz nie kryją wzruszenia. W swoim liście, skierowanym do Prezes Fundacji Banku PKO BP, Pani Małgorzaty Głębickiej, z całego serca dziękują, bo dzięki protezie Pani Alisa będzie mogła brać aktywny udział w opiece nad synkiem, który niebawem zacznie stawiać pierwsze kroki.

Fundacja Banku PKO  BP odpowiedziała także na apel o pomoc skierowany do Fundacji przez Jerzego i Jarosława Wójcickich, działaczy społecznych z Ukrainy, którzy poprosił o wsparcie na operację i koszty leczenia swojej mamy, Haliny Wójcickiej, zasłużonej dla krzewienia polskości prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Sądowej Wiszni. Pani Halina musiała przejść natychmiastową operację wszczepienia stentów, ponieważ podczas badania okazało się, że jedna z tętnic wieńcowych w okolicach serca zablokowana. Operacja się udała, Pani Halina czuje się dobrze i na koniec czerwca planuje udział w kolejnych polskich uroczystościach.

Wsparcie na Wschodni Fundusz Dobroczynności przekazała także Fundacja KGHM Polska Miedź. Dofinansowanie w kwocie 70 000,00 złotych zostało przeznaczone na zakup wyposażenia i sprzętu medycznego dla Hospicjum Fundacji „Dajmy Nadzieję” we Lwowie oraz dla Domu Opieki w Brzuchowicach.

Dzięki dotacji od Fundacji BGK w wysokości 50 000,00 złotych Wschodni Fundusz Dobroczynności pomoże m.in. 11-letniemu Władysławowi Kamilowskiemu, który po operacji usunięcia guza mózgu i pojawieniu się krwiaka, potrzebuje kolejnych turnusów rehabilitacji w Polskim Centrum Rehabilitacji VOTUM w Krakowie. Część tej kwoty pomoże także w sfinansowaniu kosztownej terapii antynowotworej dla 59-letniego Włodziemierza Szerszniwowa cierpiącego na raka nerki.

Jak pisze Pan Jerzy Wójcicki: „Można mieć pewność, że w najbliższej perspektywie kolejni Polacy z Kresów Wschodnich otrzymają wsparcie w postaci pomocy socjalnej poprzez Wschodni Fundusz Dobroczynności, realizowanemu przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie. Dziękujemy w imieniu całej rodziny Fundacjom Banku PKO BP oraz Pomoc Polakom na Wschodzie a także Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie oraz osobiście Konsulowi Generalnemu Rafałowi Wolskiemu za okazane wsparcie w trudniej chwili”.

Jeśli, więc mają Państwo jakieś pytania dotyczące działalności Wschodniego Funduszu Dobroczynności, to serdecznie zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail: [email protected]
Zapraszamy do śledzenia działalności WFD na stronie Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”: www.pol.org.pl w zakładce Wschodni Fundusz Dobroczynności.

Słowo Polskie, 06.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code