Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wrześniowo-październikowe Słowo Polskie

Wrześniowo-październikowe Słowo Polskie

Na początku października do czytelników w obwodzie winnickim, chmielnickim i żytomierskim trafił kolejny numer miesięcznika „Słowo Polskie”.

Na stronach gazety tradycyjnie zagościły teksty autorstwa prezesów organizacji polskich, początkujących i zawodowych dziennikarzy oraz nauczycieli polonistów.

Na stronie 7, gdzie zazwyczaj pojawiają się artykuły o treści historycznej, znajdziemy odpowiedź dlaczego Kamieniec Podolski nie znalazł się w składzie II RP po podpisaniu Traktatu Ryskiego a w artykule „Psary Rejów”, napisanym przez podróżnika, pisarza i tłumacza Dmytra Antoniuka dowiemy się o fascynującej miejscowości w obwodzie lwowskim, należącej do przodków ojca polskiej literatury Mikołaja Reja.

Na uwagę zasługują także teksty o odnalezieniu zbiorowej mogiły polskich żołnierzy, poległych w walce z bolszewikiem pod Jeziorną i Samgródkiem w czerwcu 1920 roku oraz list Józefa Pułaskiego do biskupa Adama Krasińskiego, z którego emanuje bliskość zrywu Konfederacji Barskiej, jak sprzeciw uległości rosyjskim wpływom w I RP.

Poza tym tradycyjne teksty o imprezach kulturalnych i jubileuszach polskich zespołów artystycznych i działaczy polskich na Ukrainie, artykuły o podłożu politycznym i gospodarczym a także teksty poświęcone szkolnictwu polskiemu na Ukrainie.

Portal i gazeta „Słowo Polskie” są objęte wsparciem Senatu RP w ramach sprawowania opieki na Polonią i Polakami za granicą. Wydawcą pisma jest Fundacja „Wolność i Demokracja”.

>> Czytaj „Słowo Polskie” nr 9(62) w PDF <<<

Słowo Polskie, 01.10.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code