Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wręczono nagrody zwycięzcom I konkursu reportażu rodzinnego im. Mirosława Rowickiego

Wręczono nagrody zwycięzcom I konkursu reportażu rodzinnego im. Mirosława Rowickiego

Konkurs na reportaż rodzinny kierowany był do dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia do 18 roku życia. Jego tematem jest historia członków rodziny i osób bliskich, losy konkretnych ludzi.

Organizatorzy konkursu chcieli w ten szczególny sposób oddać hołd tym, którzy przed nami o Polskę walczyli, Polskę budowali, za wierność Polsce, językowi polskiemu i wierze cierpieli prześladowania.

„Naszym pragnieniem jest zachować w rodzinach pamięć o przodkach, umocnić więź między pokoleniami, zachęcić dzieci i wnuków do wsłuchania się w słowa rodziców i dziadków. Chcielibyśmy także zachować wspomnienie o wspaniałym człowieku, który swoje życie poświęcił dialogowi, także polsko-ukraińskiemu – zmarłemu w lipcu Mirosławowi Rowickiemu, wydawcy „Kuriera Galicyjskiego”. Dlatego nasz konkurs nosi jego imię” – czytamy w artykule na stronie gov.pl.

Pomimo utrudnień, spowodowanych pandemią koronawirusa i stresu, związanego z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, reportaże rodzinne nadeszły z całej Ukrainy: Lwowa, Żytomierza, Odessy, Melitopola, Kijowa, Zaporoża oraz innych miast i miasteczek.

W 1. edycji Konkursu Reportażu Rodzinnego im. Mirosława Rowickiego (2020) wyróżniono Aleksandrę Bakalińską z Kijowa oraz Ilję Kuziwa i Sewil Memetową z Melitopola.

III miejsce zajął Maksym Zabołotny z Zaporoża za pracę o swoim pradziadku Włodzimierzu Dubickim.

II miejsce zajęła Wiktoria Bagińska z Żytomierza za pracę o swoim prapradziadku Florianie Weselskim i jego potomkach.

I miejsce zajął Ostap Hnat ze Lwowa za pracę o prababci Marii.

Wszyscy wyróżnieni i nagrodzeni otrzymali specjalne dyplomy oraz prenumeratę on-line popularnonaukowego pisma historycznego. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali także tablety. A zwycięzca dodatkowo wystąpi na łamach „Dziennika Kijowskiego” – gazety czerpiącej z dziedzictwa kijowskich Polaków początku XX wieku.

>>Wideo z wręczenia nagród w I edycji konkursu reportażu rodzinnego im. Mirosława Rowickiego 1 , 23 <<<

Słowo Polskie za: GOV.PL, 31 stycznia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code