Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Wprowadzenie paszportów biometrycznych nie oznacza skasowanie wiz do UE – MSZ

Wprowadzenie paszportów biometrycznych nie oznacza skasowanie wiz do UE – MSZ

Źródło - vgolos.com.uaDepartament Polityki Informacyjnej ukraińskiego MSZ uprzedza, że wprowadzenie od 1 stycznia 2015 roku zagranicznych paszportów biometrycznych dla obywateli Ukrainy nie oznacza natychmiastowych podróży bez wiz do krajów Unii Europejskiej.

Skasowanie wiz będzie możliwe wyłącznie po wykonaniu przez państwo ukraińskie wszystkich warunków drugiej fazy Planu działań z liberalizacji trybu wizowego oraz przyjęcia przez Radę UE oraz europarlament decyzji o usunięciu Ukrainy z listy państw, dla obywateli których obowiązuje tryb wizowy.

Ale wprowadzenie paszportów biometrycznych będzie jednym z najgłówniejszych elementem wspomnianego wyżej Planu, a z poprzednich paszportów można będzie korzystać do końca terminu ich ważności. To samo dotyczy już wydanych wiz.

Paszport biometryczny różni się od zwykłego paszportu zagranicznego wbudowanym czipem, w którym zostanie zapisana informacja o właścicielu tego dokumentu – ocyfrowana twarz, podpis oraz odbitki palców.

Zakup specjalistycznego sprzętu dla ukraińskich służb migracyjnych został dofinansowany przez Unię Europejską.

Jeżeli Ukraina zdoła wykonać wszystkie warunki w ramach drugiej fazy Planu działań z liberalizacji trybu wizowego z UE, wizy dla Ukraińców mogą być skasowane już po majowym szczycie UE w Rydze.

Słowo Polskie, 31.12.14 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code