Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wołyńska młodzież porządkowała mogiły żołnierzy z 1920 roku

Wołyńska młodzież porządkowała mogiły żołnierzy z 1920 roku

W upalny letni dzień, 7 lipca 2020 roku członkowie Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Samczuka pod opieką duchowego opiekuna płastunów – o. Witalija Porowczuka  oraz szef  harcerskiego hufca „Wołyń” Aleksandra Radica (Zdołbunow).

W akcji wziął udział także gość z Łodzi, dyrektor Centrum Dialogu „Kostiuchnówka” Jacka Góreckiego. Działania polegały na porządkowaniu terenu w pobliżu mogiły polskich żołnierzy, którzy polegli w walce z konnicą Budionnego w czasie obrony fortu Zahorce w dniach 7-21 lipca 1920 roku.

Według danych strony polskiej pochowani są tam setki żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w lipcu 1920 r. bronili się przed bolszewicką armią Budionnego przez dwa tygodnie.

Wspólnym wysiłkiem udało się uporządkować teren w pobliżu pochówków, ścięto trawę, zebrano trzy worki śmieci. Na krzyżu zawiązano biało-czerwoną wstążkę. W przyszłości planowane jest postawienie nowego dębowego krzyża na grobie polskich żołnierzy. Inicjatorem pomysłu jest Jacek Górecki. Gość z Polski oraz młodzież spotkali się z lokalnymi historykami – badaczami historii wojskowej i fortu. W ramach wycieczki można było się dowiedzieć, że wokół fortyfikacji jest wiele zarośniętych trawą, barszczem i drzewami austriackich i polskich grobów wojskowych zniszczonych przez władze radzieckie.

Módlcie się za dusze wszystkich zabitych w wojnach, o błogosławieństwa dla świata, dla ludzi i dla pokoju. Wieczna pamięć bohaterom!

Sergij Porowczuk, 14 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *