Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wołyń w europejskiej przestrzeni geopolitycznej i kulturowej

Wołyń w europejskiej przestrzeni geopolitycznej i kulturowej

22 kwietnia 2021 r. na Wołyńskim Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki w Łucku odbyła się międzynarodowa konferencja Wołyń w europejskiej przestrzeni geopolitycznej i kulturowej.

Organizatorami spotkania -Uniwersytet im. Łesi Ukrainki w Łucku oraz Konsulat Generalny RP w Łucku. W wydarzeniu, przeprowadzonym w trybie hybrydowym (częściowo off-line, częściowo zdalnie) udział wzięli polscy i ukraińscy naukowcy, którzy w ramach paneli tematycznych Wołyń od średniowiecza do okresu międzywojennego; Wołyń międzywojenny: polityka, władza, społeczeństwo oraz Wołyń w międzynarodowych stosunkach społecznych i politycznych od II wojny światowej do dziś wygłosili referaty i w ramach konferencji dyskutowali o społecznych i politycznych aspektach historii Wołynia i jego relacjach ze światem zewnętrznym.

Podczas konferencji miały także miejsce prezentacje dwóch książek – monografii „Wołyń 43’” prof. Oksany Kaliszczuk oraz wydrukowanej w ramach projektu KG RP w Łucku „Na wschodzie Europy – rozkwit Wołynia w okresie międzywojennym” Aleksandra Kotysa.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i dyskutantom za merytoryczne i inspirujące rozmowy. Wspieramy i nadal będziemy wspierać debatę i wymianę akademicką między Polską i Ukrainą, prowadzoną z szacunkiem dla faktów i źródeł, także wtedy, gdy dotyka najtrudniejszych tematów.

Sergij Porowczuk za: KG RP w Łucku, 28 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *