Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wolontariusze z Polski zajmą się porządkowaniem polskich cmentarzy na Wołyniu

Wolontariusze z Polski zajmą się porządkowaniem polskich cmentarzy na Wołyniu

Zdjęcie, wykonane na starym polskim cmentarzu w Mołczanach na Podolu latem 2016 r.

Około 40 polskich cmentarzy na na Ukrainie uporządkują wolontariusze uczestniczący w projekcie „Wołyń2017. ReGeneracja 2”, o czym pisze portal wpolityce.pl.

Wolontariusze planują wyruszyć z Lublina w środę 9 sierpnia. Do udziału w wyprawie zgłosiło ponad 150 osób z całej Polski. Na miejscu dołączy do niech grupa młodzieży z Łucka i Lwowa. Uczestnicy wyprawy w okresie dwóch tygodni przeprowadzą prace na 39 kresowych cmentarzach i miejscach pamięci o Polakach na Wołyniu w okolicach Tarnopola, Krzemieńca i Łucka – m.in. w Ostrówkach, Kowlu, Ostrogu, Wiśniowcu, Beresteczku, Kujdańcach, Rożyszczach, Turzysku i Przewałach.

Wyprawa na Ukrainę w celu porządkowania cmentarzy na dawnych Kresach Wschodnich organizowana jest już po raz dziesiąty.

– Początkowo było to kilkanaście osób, głównie młodzieży i kilka cmentarzy. Systematycznie się to rozrastało. Teraz uczestników mamy 150 i są w różnym wieku; najmłodszy ma 9 lat, a najstarszy 87 lat – powiedział jeden z organizatorów wyjazdu.

Wyprawa ma charakter edukacyjny, ale też integracyjny i survivalowy – uczestniczą w niej uczniowie, studenci, osoby pracujące, emeryci.

Wyjazd na Ukrainę w celu porządkowania tamtejszych polskich cmentarzy poprzedziły prelekcje dla uczestników, warsztaty filmowo-fotograficzne oraz rajd szlakiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK po Lubelszczyźnie.

Po zakończeniu wyprawy planowane jest też porządkowanie ukraińskich cmentarzy w Polsce, a także m.in. zbiórka zniczy na cmentarze kresowe oraz wystawa dokumentująca całość zrealizowanych zadań.

Projekt „Wołyń2017. ReGeneracja 2” jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu ze środków Senatu RP oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 09.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code