Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Wolne ołtarze w archidiecezji lwowskiej czekają na kapłanów – abp Mokrzycki

Wolne ołtarze w archidiecezji lwowskiej czekają na kapłanów – abp Mokrzycki

Fot.: http://diecezjaplocka.pl

Podczas uroczystości Bożego Ciała w Płocku modlono się o pokój na Ukrainie. Procesję wiernych poprowadził metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. W homilii podkreślił, że modlitwa to broń, która nie zabija, ale zwycięża zło dobrem.

Główne uroczystości Bożego Ciała w Płocku zaczęły się od mszy św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Stamtąd procesja eucharystyczna przeszła do kościoła św. Jana Chrzciciela.

“Daleko jest z Płocka do Lwowa i może niewielu z was było w tym moim mieście, o którym piszą +Leopolis semper fidelis+ – Lwów zawsze wierny – ale proszę, pamiętajcie o nas w modlitwie. Szczególnie proszę o modlitwę w intencji pokoju i zaprzestania wojny. Ona jest prawdziwa i niesie śmierć, kalectwo i zniszczenie. Ona jest prawdziwym cierpieniem, dotykającym tysiące rodzin, dziesiątki miast i wiosek” – mówił abp Mokrzycki.

W homilii abp Mokrzycki zwrócił uwagę, że uroczystość Bożego Ciała jest świadectwem wiary w obecność Boga pośród ludzi. Zaznaczył przy tym, że Kościół jest wspólnotą otwartą na każdego człowieka.

Abp Mokrzycki przypomniał, że na Ukrainie uroczystość Bożego Ciała została przeniesiona na niedzielę, a czwartek, gdy w Polsce odbywają się procesje wiernych, jest tam zwykłym dniem pracy.
„Żal nam z tego powodu i trochę smutno, że wielowiekowa tradycja musiała być zmieniona. Może doczekamy się kiedyś takich czasów, że metropolita lwowski nie będzie przyjeżdżać na Boże Ciało do Polski, lecz wyruszy ze swej katedry na ulice Lwowa w wolny od pracy i świąteczny czwartek. Choć z drugiej strony, to mam okazję dwa razy iść z Jezusem ulicami i błogosławić, najpierw Polskę, a później Ukrainę” – zaznaczył.

Abp Mokrzycki wyjawił, że podczas płockich uroczystości Bożego Ciała modlił się także o dar powołania misjonarza z tej diecezji do Kościoła lwowskiego. “Tam mamy wolne ołtarze, które czekają na kapłanów. Tam mamy ludzi, którzy czekają na kapłanów” – mówił.

Metropolita lwowski prosił zarazem o błogosławieństwo dla Płocka i diecezji płockiej. “Niech dobry Bóg uczyni z was narzędzia swojego pokoju, abyście siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść, wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda, jedność tam, gdzie panuje zwątpienie, nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz, światło tam, gdzie panuje mrok i radość tam, gdzie panuje smutek. Niech wasza postawa wiary otworzy innych na Chrystusa, aby widząc wasze dobre czyny, dołączyli do wspólnoty Kościoła” – powiedział abp Mokrzycki.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 17.06.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code