Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Władze Lwowa planują ratować od zagłady były zabytkowy kościół i klasztor Karmelitów bosych

Władze Lwowa planują ratować od zagłady były zabytkowy kościół i klasztor Karmelitów bosych

Magistrat Lwowa rozpatrzył i poparł  e-petycję „Ocalić dawny kościół Matki Bożej Szkaplerznej i klasztor karmelitów bosych (ul. Persenkówka, 10) od zniszczenia”.

Chodzi o zabytek architektury o znaczeniu lokalnym, który  jest w posiadaniu byłego Lwowskiego Zakładu Autobusowego i wymaga pilnych prac renowacyjnych.

Do mera miasta nadeszło zgłoszenie od arcybiskupa Mieczysława Мokszyckiego, z inicjatywą i gotowością kościoła rzymskokatolickiego w zakresie wsparcia natychmiastowych działań i wykonania wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich i renowacyjnych na terenie klasztoru. Dodajmy, że w czasach sowieckich klasztor pełnił rolę auli.

W celu zachowania zabytku, miasto przeprowadziło szereg działań. W szczególności, została zawarta umowa o wzięciu budynku w dzierżawę  na 3 lata za symboliczną opłatę i dokonaniu w nim kompleksu rekonstrukcyjnych działań. „Mieliśmy trudne negocjacje z pełnomocnikiem właściciela zakładu, znajdującego się obecnie w fazie upadłości. Wczoraj wysłaliśmy mu projekt umowy najmu i umówiliśmy się, że bierzemy budowlę klasztoru w użytkowanie za 1 hrywnę na 3 lata, ponieważ w okresie postępowania upadłościowego nie jest możliwy najem na dłuższy okres. Dalej będziemy podejmować kroki do odbudowy zabytku. Przeprowadziliśmy pełny kompleks działań i teraz czekamy zgody komitetu wierzycieli. Poprzednia zgoda na dzień dzisiejszy już zdobyta. Dziękujemy autorom petycji” – powiedziano w Urzędzie Miasta.

Jak czytamy w uchwale, miasto powinno opracować plan działań z kolejnymi krokami, które należy podjąć, aby ochronić świątynię.

Lidia Baranowska za: RM Lwowa, 17 października 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code