Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Wizyta szefów trzech państw w siedzibie LITPOLUKRBRIG

Wizyta szefów trzech państw w siedzibie LITPOLUKRBRIG

Jacek Czaputowicz w siedzibie LITPOLUKRBRIG

Minister Spraw Zagranicznych RP, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej i Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy złożyli wizytę w siedzibie brygady LITPOLUKRBRIG w Lublinie.

W dniu 28 lipca 2020 r. Minister Spraw Zagranicznych RP, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej i Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy złożyli wizytę w Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygadzie im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego w asyście delegacji trzech państw.

Najwyższe władze wojskowe reprezentował generał broni pilot Jan ŚLIWKA, I zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, oraz pułkownik Lucjan MURAŃSKI, przedstawiciel polski w Grupie Koordynacyjnej LITPOLUKRBRIG  z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, którzy w imieniu Ministra Obrony Narodowej RP złożyli kwiaty pod pomnikiem na Placu Litewskim. Wizyta była częścią szerszego programu rozmów trójstronnych w zakresie współpracy.

Celem wizyty w LITPOLUKRBRIG było zapoznanie się z jednostką i spotkanie z jej personelem. Uroczystość powitalna wraz z oficjalnym spotkaniem z trzema Ministrami Spraw Zagranicznych odbyła się w kompleksie LITPOLUKRBRIG. Po powitalnym przemówieniu płk Dmytro BRATISHKO, Dowódca LITPOLUKRBRIG, wraz z Grupą Dowodzenia i gośćmi zostali zaproszeni do odwiedzenia stanowiska dowodzenia LITPOLUKRBRIG. Przedstawiona została prezentacja na temat Brygady.

Dodatkowo, Ministrowie zapoznali się z możliwościami technicznymi stanowiska dowodzenia oraz przyglądali się przygotowaniom Brygady do ćwiczenia Rapid Trident 2020. Delegacje miały okazję odbyć krótką rozmowę z personelem Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Każdy z Ministrów podkreślił znaczenie udanej współpracy pomiędzy trzema państwami w zakresie bezpieczeństwa, w tym pięć lat istnienia LITPOLUKRBRIG. Zadeklarowali też duże znaczenie i wagę dalszego rozwoju i współpracy w ramach Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady.

Podkreślono, że rola LITPOLUKRBRIG będzie rosła wraz z umacnianiem się partnerstwa NATO – Ukraina i zbliżaniem się do członkostwa Ukrainy w NATO. Minister Spraw Zagranicznych RP stwierdził: „Jesteśmy zadowoleni z funkcjonowania Brygady, ona przyczynia się do poprawy sprawności Sił Zbrojnych naszych trzech państw, a tym samym do szeroko rozumianego bezpieczeństwa NATO.

Brygada jest ważnym instrumentem wzajemnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa trzech państw, zajmuje ważne miejsce w priorytetach polskiej polityki bezpieczeństwa, a my, jako Polska, chcemy ją wzmacniać.” Wizyta ta potwierdziła, że trójstronny projekt militarny LITPOLUKRBRIG jest jednym z najważniejszych elementów zainicjowania funkcjonowania zapowiadanego wcześniej przez Ministrów mechanizmu „Trójkąta Lubelskiego”.

Słowo Polskie za :LITPOLUKRBRIG, 31 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *