Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Święty Wincenty Pallotti – rozpoczęcie obchodów 50. rocznicy kanonizacji w Dowbyszu

Święty Wincenty Pallotti – rozpoczęcie obchodów 50. rocznicy kanonizacji w Dowbyszu

22 stycznia w 150. rocznicę Powstania styczniowego w dowbyskim Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej odbyła się uroczysta Msza święta, poświęcona 50 leciu kanonizacji Św. Wincentego Palottiego. W Mszy wzięli udział miejscowi księża pallotyni na czele z proboszczem i kustoszem Waldemarem Pawelcem, konsul winnickiego KG RP Damian Ciarciński, parafianie i goście z Winnicy.

W homilii ksiądz proboszcz przybliżył zebranym sylwetkę Świętego Wincentego, opowiedział o tym, jakim zaufaniem cieszył się „mały ksiądz” (Św. Pallotti miał wzrost zaledwie 155 cm) w Rzymie, a także o wielkiej pracowitości włoskiego księdza. To, że ksiądz Pallotti mógł pojawić się w dwóch miejscach jednocześnie, np. spowiadać Ojca Św. i umierającego chłopca, wzbudza interes nawet u ludzi, którzy są tylko „powierzchownymi katolikami” a nawet – ateistami.

Rosnąca ilość powołań do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotyni noszą na ubraniach trzy litery SAC) świadczy o wielkiej sile duchownej Pallottiego. Już 22 pallotynów mieszkają i wykonują posługę duszpasterską na Ukrainie. Wśród nich jest dużo młodych księży, jeden z nich pracuje przy Sanktuarium MB Fatimskiej w Dowbyszu.

Po Mszy, która zakończyła się o 20.00 czasu ukraińskiego, odbył się wspaniały koncert kolęd, przygotowany przez miejscowe siostry zakonne. Najmłodsi uczestnicy koncertu mieli około 10 lat, najstarsi – już pod 60. Ukraińskie i polskie kolędy, przeplatane wierszami, recytowanymi przez prowadzących, ponad godzinę śpiewali wszyscy zebrani na sali razem z artystami w kolorowych strojach przy akompaniamencie gitar.

Po Mszy i koncercie gospodarze Dowbyskiego Sanktuarium, księża pallotyni zaprosili gości na smaczny poczęstunek, który zaserwowano w plebanii kościoła.

Uroczystość 22 stycznia jest pierwszą uroczystością z okazji 50. lecia kanonizacji Św. Palottiego z szeregu innych, które odbędą się w Dowbyszu w kolejnych tygodniach.

Redakcja

Zdjęcia z Dowbysza

{morfeo 261}

oraz wideo

{youtube}okUS8siRJA4{/youtube}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code