Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Witold Szabłowski honorowym gościem lwowskiego „Litfestu”

Witold Szabłowski honorowym gościem lwowskiego „Litfestu”

W ramach tegorocznego 24. Forum Wydawców odbędzie się także XII Lwowski Międzynarodowy Festiwal Literacki (Litfest). To jedna z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych imprez literackich w Europie Centralno-Wschodniej.

W 2017 roku Litfest odwiedzi ponad 50 poetów i prozaików z ponad 20 krajów świata.

Wśród nich – m. in. Witold Szabłowski – polski pisarz i publicysta. Niedawno w Polsce ukazała się jego książka o Wołyniu w latach 40. ubiegłego wieku pt. „Sprawiedliwi zdrajcy”. Autor już od kilku lat interesuje się pamięcią historyczną oraz mentalnymi transformacjami krajów byłego Bloku Wschodniego i okolic Europy. Trzy jego poprzednie książki – „Zabójca z miasta moreli” o współczesnej Turcji; „Nasz mały PRL”, napisana na podstawie trwałego socjokulturalnego eksperymentu we własnej rodzinie oraz „Taneczne niedźwiedzie”, w której historia bułgarskich niedźwiedzi-tancerzy zmienia się w metaforę swobody. Te wszystkie książki zostały przetłumaczone na język ukraiński.

Geografia krajów, skąd przyjadą do Lwowa literaci w tym roku jest dosyć niespodziewana – od Polski i Białorusi do RPA i Mozambiku. Celem festiwalu jest rozwój sztuki i tradycji kulturowych narodów w różnych krajach i stworzenia warunków dla jakościowego dialogu literatury ukraińskiej i zagranicznej. „Litfest” ma także pomóc w podołaniu izolacji ukraińskiej literatury w świecie i wyznaczać główne tendencji i kierunki rozwoju światowego procesu literackiego.

Igor Gałuszczak, Lwów, 30.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code