Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Święto tworzą dzieci

Święto tworzą dzieci

W każdej szkole, niezależnie od tego, kto jest jej dyrektorem, czy jacy goście ją odwiedzają, najważniejsze są dzieci. To młodzież szkolna jest główną „dekoracją” wszystkich uroczystości, a jej uśmiech i nieskrępowane zachowanie łagodzą drobne „wpadki” podczas tych czy innych imprez.

11 listopada br. w ramach uroczystości niepodległościowych w Winnicy wizytę w miejscowej szkole „Aist” złożyła małżonka Ambasadora RP na Ukrainie Pani Hanna Litwin. Zwiedziła placówkę, zapoznała się również z systemem ogrzewania wody przy pomocy kolektorów słonecznych, sfinansowanym w ramach „Małego Grantu” przez Ambasadę RP w Kijowie ze środków Polskiej Pomocy Rozwojowej MSZ. Pani Hanna odwiedziła także klasę polską, której remont także zrealizowano przy współpracy z Ambasadą RP w Kijowie. Zapoznała się z działającą w ramach szkoły polską szkołą sobotnio-niedzielną, funkcjonującą przy Stowarzyszeniu „Kresowiacy”, uhonorowanym imieniem Rodziny Grocholskich.

Ważnych gości na Kresach południowo-wschodnich zawsze wita się chlebem i solą. Świeżo upieczony „korowaj”, którym powitano Panią Ambasadorową, był jeszcze gorący, kiedy wręczały go dzieci, uczniowie szkoły „Aist”. Oprócz korowaju, dostojnego gościa powitano także polską piosenką patriotyczną, wykonaną przez zespół artystyczny „Kresowiaczki”, działający przy SP „Kresowiacy”. Warto wspomnieć, że większość członków zespołu to także uczniowie wyżej wspomnianej placówki szkolnej.

Po uroczystej chwili powitania, dyrektor szkoły Igor Kaźmiruk oprowadził Panią Ambasadorową po placówce, prezentując salę muzyki, przedszkole, w których zamontowano system ogrzewania wody przy pomocy energii słońca, „sad zimowy” oraz liczne rękodzieła młodzieży szkolnej, dekorujące ściany korytarzy, łączące klasy i piętra.

Najwięcej czasu p. Hanna Litwin w asyście konsula D. Ciarcińskiego spędziła w świeżo wyremontowanym gabinecie polonistyki, w którym oczekiwały na nią nauczycielki języka polskiego Irena Torbus, Nina Czub (wykonująca jednocześnie funkcję dyrektora szkoły polskiej) oraz kierownik zespołu artystycznego „Kresowiaczki”, Antonia Zajcewa.

Dzieci ponownie powitały p. Hannę Litwin wokalno-instrumentalną kompozycją „Bal na łące”, uwieńczoną pięknym walcem. Następnie prezes SP „Kresowiacy” Jerzy Wójcicki przedstawił krótko gościom historię szkoły polskiej, funkcjonującej od 2011 roku i liczącej w listopadzie br. blisko 100 uczniów w wieku od 7 do 60 lat. Bardzo ważnym akcentem uroczystości stało się odczytanie listu od przedstawiciela rodziny Grocholskich, Henryka Grocholskiego o wyrażenie zgody na nadanie polskiej szkole przy SP „Kresowiacy” honorowego patronatu oraz imienia Rodziny Grocholskich, o co zwróciły się władze placówki. Pod tymi słowami oprócz Henryka Grocholskiego podpisali się także inni członkowie znanego rodu, w tym Elżbieta Zanussi-Grocholska, żona wybitnego polskiego reżysera, Krzysztofa Zanussiego czy historyk Henryk Grocholski senior – syn Zdzisława z Pietniczan.

Piękne wzruszające wiersze polskich poetów przeczytały dwie wychowanki szkoły „Aist” Maria Oszowska oraz Wiktoria Radomyrska. Kolejną polską piosenką patriotyczną, wykonaną przez zespół „Kresowiaczki” była „Oka”, piosenka powstała w obozie 1 Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, która dotarła do dzisiejszej młodzieży dzięki polskiemu serialowi „Czterej pancerni i pies”. Podczas wykonania tej piosenki dzieci wykazały się także umiejętnością gry na fletach oraz bębnie.

Po krótkiej ale podniosłej uroczystości słowo do kadry nauczycielskiej szkoły polskiej oraz dyrektora szkoły „Aist” Igora Kaźmiruka skierowała p. Hanna Litwin. Podziękowała za krzewienie kultury polskiej na Ukrainie, nie tylko wśród miejscowych Polaków ale także i innych mieszkańców Ukrainy. Wszystkim organizatorom zostały wręczone upominki a dzieci dostały koszyk pełen cukierków, którymi z zadowoleniem się delektowały.

Prezes SP „Kresowiacy” i dyrekcja szkoły „Aist” również podziękowali Pani Ambasadorowej za znalezienie czasu w napiętym harmonogramie winnickich uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski i przybycie do małego centrum polskości, którym od kilku lat jest szkoła „Aist” oraz polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna przy SP „Kresowiacy” im. Rodziny Grocholskich w partnerstwie z warszawską Fundacją „Wolność i Demokracja” oraz Konsulatem Generalnym RP w Winnicy.

Słowo Polskie, 12.11.14 r., zdjęcia Serhij Olijnyk

GK

{morfeo 677}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code