Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Święto Kultury Polskiej nad brzegiem Czarnego Morza

Święto Kultury Polskiej nad brzegiem Czarnego Morza

W dniach 4-6 września Odessa gościnnie otworzyła swe drzwi dla gości i uczestników tegorocznych Dni Kultury Polskiej. Nadmorskie miasto zaoferowało im nie tylko ciepłe jesienne słońce i łagodne morze, ale także ciekawy program imprez w ramach Dni Polski w Odessie, zorganizowanych przez miejscowy Konsulat Generalny RP przy współpracy z lokalnymi polskimi organizacjami społecznymi. Te imprezy tradycyjnie odbywają się w maju, jednak ze względu na obecną polityczną sytuację na Ukrainie, świętowanie zostało przeniesione na wrzesień.

Możliwość zostania uczestnikiem imprezy otrzymał także podolski zespół wokalny „Srebrne głosy” oraz trio „Ażur”, działające przy organizacji „Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków” (prezes Alicja Ratyńska). Mieszkańcy Odessy mieli możliwość poznać twórczość tych zespołów na festiwalu kolęd jeszcze zimą. Już wtedy ciepłe przyjęcie i piękny występ stały się powodem do ponownych zaprosin winniczanek do Odessy, tym razem na Dni Kultury Polskiej.

W sobotę 6 września na scenie Ogrodu Miejskiego na ulicy Derybasowskiej, na otwartym powietrzu przy pomniku legendarnego Uciosowa, który jakby przypadkowo „dosiadł” się na ławce, odbył się koncert, podczas którego wystąpiły „Polskie kwiaty” i „Polska nuta” z Odessy, „Akermańcy” z Biełgorodu-Dniestrowskiego i oczywiście winnicki „Ażur” i „Srebrne głosy”. Widzowie co chwili obdarzali Podolanki oklaskami. Koncert trwał blisko godzinę, prezentujowane były rozmaite style i kierunki muzyki polskiej, zadowalając nawet najwybredniejsze smaki odeskiej widowni. W tym roku podczas koncertu zabrzmiały także lubiane na całym świecie piosenki lwowskie, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem.

„Winnicki Kulturalno-Oświatowy Związek Polaków” z całego serca dziękuje KG RP w Odessie za zaproszenie zespołów z Winnicy oraz wspaniałą organizację Święta Kultury Polskiej nad brzegiem Morza Czarnego.

Irena Godna
GK

P.S. W ramach Dni Polski w Odessie można było także obejrzeć wystawę zdjęć „Witaj, Polsko!”, pokibicować młodym piłkarzom, walczącym o puchar Konsula Generalnego RP w Odessie Pani Joanny Strzelczyk, spróbować tradycyjnych dań polskiej kuchni oraz uczestniczyć w otwarciu tablicy memorialnej Jerzego Świrskiego, polskiego wiceadmirała, byłego ministra Spraw Morskich Ukraińskiej Republiki Ludowej.

 


 

Zdjęcia z Odessy

{morfeo 639}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code