Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Święto Kultury Polskiej na Żytomierszczyźnie trwa

Święto Kultury Polskiej na Żytomierszczyźnie trwa

25 listopada 2012 roku odbyła się finałowa część Święta Kultury Polskiej na Żytomierszczyźnie, organizowanego przez Dom Polski w Żytomierzu. To już druga część imprezy, pierwsza odbyła się tydzień temu. Wtedy zespół artystyczny z Polski „Bracia Steczkowscy” zagrzewał widzów wspaniałymi wokalnymi improwizacjami pod akompaniament dobrze zgranych instrumentów muzycznych.

Sobotni koncert 25 listopada rozpoczął się Mazurkiem Dąbrowskiego w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego im. Juliusza Zarębskiego. Krótko przedstawiając historię chóru, można powiedzieć, że powstał on w roku 1997. Od chwili założenia niezmiennym kierownikiem artystycznym jest Zasłużony dla Kultury Polskiej Jan Krasowski. W dorobku twórczym chóru są występy na licznych festiwalach i konkursach na Ukrainie oraz w Polsce. Repertuar chóru im. Zarębskiego dość rozmaity – polskie pieśni religijne, ludowe, patriotyczne, utwory polskich kompozytorów-klasyków i współczesnych polskich autorów. 13 listopada 2012 roku Chór im. J. Zarębskiego godnie prezentował Żytomierszczyzne na spotkaniu z prezydentem Rzeczpospolitej Polski w Winnicy panem Bronisławem Komorowskim.

Najmłodszymi uczestnikami koncertu byli dzieci z młodzieżowego zespółu wokalnego „Dominika” z Nowograda-Wołyńskiego. Zespół założony w 2007 roku, działa pod opieką Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego im. Juliana Lublińskiego. Kierownik muzyczny – Helena Bialawska, koncertmistrz – Swietłana Żyżko. Solistka zespołu Diana Gieorgijewa – w październiku br. zwyciężyła w Konkursie Polskiej Piosenki Młodzieżowej w Odessie.

Po raz pierwszy na scenie obwodowej telewizji prezentował swój dorobek twórczy zespół wokalny „Czerwona kalina” ze wsi Rychalsk rejonu Emilczyńskiego. Zespól działa przy miejscowej parafii, w repertuarze dominują pieśni religijne.

Bardzo ciepło publiczność witała występ solistek Młodzieżowego Zespołu Pieśni Polskiej Żytomierskiej filii Kijowskiego Instytutu Biznesu i Technologii powstał młodzieżowy zespół pieśni polskiej. Zespół istnieje od 2008 roku i wykonuje współczesne pieśni polskie.

Nie możemy sobie wyobrazić święto kultury polskiej bez najbardziej utytułowanego i ulubionego zespołu polonijnego Żytomierszczyzny „Poleskie Sokoły”, który ostatni z uczestników wystąpił na sali koncertowej Żytomierskiej telewizji obwodowej.

Swoją obecnością Święto Kultury Polskiej na Zytomierszczyźnie zaszczycił Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polski w Winnicy Krzysztof Świderek. Pan Konsul podziękował artystom za piękne występy, za prace, której podejmują się na rzecz krzewienia polskości.

Na sali obecni byli także prezesi i przedstawiciele organizacji polskich z Marjanówki, Nowograda-Wołyńskiego, Berdyczowa, Emilczyno, Baranówki, Nowej-Borowej oraz Żytomierza.

Druga część uroczystości odbywała się w jednej z restauracji Żytomierza. Miłą niespodzianką dla gości stał się występ polonijnego zespołu tanecznego „Szkielce” ze wsi Marjanówka rejonu Baranowskiego. Zespól działa około 20 lat, jego niezmiennym kierownikiem jest pan Walenty Rewucki. Obecnie zespół wykonuje przeważnie tańce w stylu czeczotki.

Zdaniem organizatorów Święta szczególnego wsparcia potrzebują zespoły, działające w małych miejscowościach, które nie posiadają specjalnie dobrych warunków dla rozwoju i twórczość ich jest potrzebą samorealizacji, czasami nawet za wysoką cenę. Takie zespoły nie zależnie od poziomu i repertuaru warto zapraszać, żeby z jednej strony ich dowartościowywać, motywować do dalszych osiągnięć a z drugiej – pokazać do czego powinni dążyć.

Natalia Michajłowska
koordynator projektów Domu Polskiego w Zytomierzu

Zdjęcia z koncertu

{morfeo 230}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code