Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Witaj Maj, piękny Maj, u Polaków błogi raj

Witaj Maj, piękny Maj, u Polaków błogi raj

Koncert w kamienieckiej KleopatrzeZ takimi patriotycznymi pieśniami oraz biało-czerwonymi flagami i balonikami wyruszyli 4 maja do Kamieńca Podolskiego Polacy z czterech obwodów, wchodzących do składu Winnickiego Okręgu Konsularnego. Na wspólne świętowanie Dnia Konstytucji 3 Maja, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Narodowej do jednego z najbardziej zasłużonych dla historii Polski miasta gości zaprosił konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek.

Program uroczystości składał się z trzech oddzielnych punktów – Mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz Polaków i Polonii za Granicą, koncertu z udziałem kamienieckiego chóru VOX CORDIS i warszawskiego zespołu „Bene” oraz świątecznego przyjęcia w miejscowej restauracji „Kleopatra”.

Przed katedrą Piotra i Pawła gości na czele z Krzysztofem Świderkiem, któremu towarzyszyła ekipa Telewizji Wrocław, powitał biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski. Miłym akcentem stało się wspólne zdjęcie z młodą parą – Wadymem i Julią, miejscowych Polaków, którzy wybrali 4 kwietnia na dzień swojego ślubu. Szczęśliwa para obiecała gościom, że wychowają 12 chłopców, tyle samo ile Jezus miał uczniów.

Mszę świętą upiększono śpiewem miejscowego chóru pod kierownictwem Stanisława Nagorniaka a także zespołu „Bene”, przy okazji goście mieli możliwość podziwiać na ścianach prastare napisy w języku polskim i łacińskim, przypominające o fundatorach i historii tej świątyni.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem niedawno kanonizowanego Papieża Jana Pawła II przybyli z oddalonych krańców Podola, Polesia i Bukowiny Polacy mieli krótką przerwę na zwiedzenie przepięknej „perełki” polskiego dziedzictwa kulturowego Starego Miasta i fortecy w Kamieńcu Podolskim. Po drodze spotkali kandydata na stanowisko prezydenta Ukrainy Piotra Poroszenkę, który właśnie gościł tutaj z przedwyborczą wizytą.

W restauracji „Kleopatra” pełnych wrażeń i pozytywnych emocji Polaków powitał konsul generalny Krzysztof Świderek oraz burmistrz Kamieńca Podolskiego Michał Simaszkiewicz.
Podczas pięknego koncertu można było posłuchać patriotyczne wiersze i piosenki w wykonaniu młodzieży z kamienieckiego Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Jana Pawła II oraz niezliczoną ilość mistrzowsko zaśpiewanych przez chór „Vox Cordis” oraz gości z Warszawy „Bene” piosenek.

Centralne obchody majowych świąt patriotycznych Winnickiego Okręgu Konsularnego zakończyły się wspólnym poczęstunkiem i omówieniem spraw bieżących. Uczestnicy świętowania w Kamieńcu Podolskim serdecznie dziękują Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy za zaproszenie a staremu Kamieńcu Podolskiemu za kolejny „ łyk” polskiego powietrza i wspaniałą atmosferę, która tętni wspomnieniami o Wołodyjowskim i polskich królach…

Franciszek Miciński, bwp

Msza święta w Katedrze Piotra i Pawła

 

Ślub Wadyma i Julii – Polaków z Kamieńca zbiegł się w czasie z uroczystościami majowymi

 

Zdjęcie z biskupem pod pomnikiem Jana Pawła II

 

Chór „Vox Cordis” śpiewa na koncercie z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja, Dnia Polaków i Polonii za Granicą oraz Dnia Flagi Narodowej w restauracji „Kleopatra”

 

Przed Polakami Bukowiny, Podola i Polesia wystąpił warszawski zespół „Bene”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *