Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winnickie obchody 100-j rocznicy spotkania Petlury i Piłsudskiego w ówczesnej stolicy URL

Winnickie obchody 100-j rocznicy spotkania Petlury i Piłsudskiego w ówczesnej stolicy URL

16 maja 2020 roku na dworcu głównym w Winnicy odbyło się upamiętnienie 100. rocznicy spotkania Naczelnika Państwa Polskiego Józefa Piłsudskiego z Atamanem Symonem Petlurą.

Równo o godzinie 10:00 – dokładnie wtedy kiedy 100 lat temu przedstawiciele Polski i Ukrainy zeszli na peron dworca – kwiaty przy tablicy ustanowionej w 2014 roku, złożyli Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński oraz mer miasta, Serhij Morhunow. Symbolicznym akcentem stał się udział dwóch rekonstruktorów w mundurach armii polskiej i ukraińskiej z roku 1920. Na uroczystości byli także obecni Jurij Legun, dyrektor Archiwum Obwodowego w Winnicy na Ukrainie oraz dyrektor Centrum Historii Winnicy Oleksandr Fedoryszen.

Prócz upamiętnienia  sojuszu polsko-ukraińskiego, przypominali oni również o tym, że tegoroczne obchody miały mieć o wiele szerszy zasięg. KG RP w Winnicy przewidywał bowiem zorganizowanie we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz partnerami ukraińskim, w tym Centrum Historii Winnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej oraz prezentacji niepublikowanych wspomnień Zdzisława Grocholskiego (1881–1968), który współorganizował spotkanie Piłsudskiego z Petlurą w Winnicy. Punktem głównym obchodów miała być rekonstrukcja przemarszu wojsk polskich i ukraińskich główną ulicą miasta. Niestety ze względu na epidemię plany te należało odłożyć.

Po uroczystości na dworcu kolejowym, Konsul Generalny RP w Winnicy razem z Jerzym Wójcickim, prezesem organizacji polskiej „Chrześcijańsko-Demokratyczny Związek Polaków w Winnicy”, złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w centrum miasta.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 16 maja 2020 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code