Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winnicki finał uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Winnicki finał uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Koncertem polskich utworów patriotycznych w wykonaniu zespołu imienia Gazińskiego, liturgią w intencji Ojczyzny oraz złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicą Piłsudskiego zakończyły się obchody Święta Niepodległości Polski w Winnicy.

Uroczystości oprócz polskich dyplomatów na czele z konsulem Bartoszem Szeligą zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele najwyższej rangi władz obwodowych. Wspólnie z lokalnym środowiskim polskim do świętowania dołączyli się przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej Wiaczesław Sokołowyj, zastępca przewodnicącego Administracji Obwodowej Serhij Zditoweckij oraz kierownik departamentu ds. Współpracy międzynarodowej Wołodymyr Merezhko.

Mszę świętą w kościele Matki Bożej Anielskiej celebrował o. Józef Chromy. Obserwując liczny udział wiernych i gości w Liturgii dziękował Bogu za „możność przedstawiania godności Polaka poza granicami Polski oraz za pamiętanie o polskich tradycjach i świętach narodowych”.

30-minutowy koncert o najwyższym poziomie artystycznym dla gości zgromadzonych w kościele kapucynów wykonał winnicki chór im. Gazińskiego. Wśród utworów, które wykonał, znalazły się „Marsz, Marsz Polonia”, „Rota”, utwory w języku łacińskim i inne.

Następnie uroczystości przeniosły się pod tablicę Piłsudskiego przy ulicy Sobornej. Tam przy byłej Miejskiej Dumie, gdzie Naczelny Wódz spotykał się 101 lat temu z Symonem Petlurą złożono wiązanki białych i czerwonych oraz niebieskich i żółtych kwiatów. Konsul Szeliga przypomniał najważniejsze postacie z historii Polski, które przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego oraz opowiedział o przyczynach wyznaczenia właśnie 11 listopada jako daty obchodów Święta Niepodległości.

Organizatorami uroczystości w Winnicy są Konsulat Generalny RP w Winnicy, CRiP „Polonia” przy wsparciu polskich fundacji pozarządowych oraz KPRM.

Redakcja, 14 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *