Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winnicka młodzież dowiedziała się o losach żołnierzy niezłomnych

Winnicka młodzież dowiedziała się o losach żołnierzy niezłomnych

Fot. cdw.edu.pl

1 marca 2023 roku w Szkole Sobotnio-Niedzielnej im. Grocholskich działającej przy „Chrześcijańsko-Demokratycznym Związku Polaków Winnicy” odbyła się wyjątkowa online-lekcja z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali inspirującej opowieści nauczycielki z Polski Pani Lidii Paulukiewicz o losach polskich żołnierzy niezłomnych, którzy w trudnych komunistycznych czasach nie złożyli broni, a oddali życie za niepodległość.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym Żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Data ta nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuujacej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Uczęstnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się więcej o Biegu „Tropem Wilczym” – inicjatywie, która upamiętnia żołnierzy polskiego powojennego podziemia antysowieckiego oraz o tym, że Bieg ma symboliczny dystans 1963 metrów, przypominającym, że w 1963 roku zginął w walce Józef Franczak, ostatni Żołnierz Wyklęty.

Kiedy wybuchła okropna wojna na Ukrainie, aktywował się ten sam reżim totalitarny i dzisiaj Żółnierzy Niezłomni są symbołem walki z tym samym wrogiem.

Działalność szkoły jest objęta patronatem Fundacji Wolność i Demokracja, KPRM oraz rodziny Grocholskich z Warszawy (potomków Grocholskich ze Strzyżawki pod Winnicą).

Wiktoria Bednarska, 7 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *