Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Winnicka fontanna gotowa jest do przyjęcia nowych turystów

Winnicka fontanna gotowa jest do przyjęcia nowych turystów

Gwiazdy ukraińskiej estrady, obecność pierwszej damy Ukrainy Maryny Poroszenko i konsula generalnego RP w Winnicy Tomasza Olejniczaka oraz prezentacja uniformów żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej posłużyły oprawą do otwarcia siódmego sezonu winnickiej fontanny „Roszen”, uważanej za jedną z najładniejszych fontann w Europie.

29 kwietnia w Winnicy odbyło się piękne widowisko, obejrzeć które przybyły dziesiątki tysięcy osób ze stolicy Podola i wielu innych miast Ukrainy a także goście z zagranicy. W ramach specjalnego koncertu na scenie przed fontanną pojawił się zespół „Onuka” oraz solista Arsen Mirzojan. Członkowie grup rekonstrukcyjnych zaprezentowały mundury wszystkich formacji, walczących o niepodległość Ukrainy w latach 1917-1921. Otwarcie siódmego sezonu fontanny poświęcono 100. rocznicy Ukraińskiej Republiki Ludowej, która istniała w przeciągu czterech lat i została obalona przez bolszewików, nie zważając na pomoc militarną strony polskiej, której Warszawa udzieliła Ukraińcom w 1920 roku.

Podczas imprezy można było zobaczyć wierną kopię pancernika „Petlura”, mundury w których walczyli Ukraińcy na przełomie drugiej i trzeciej dekady XX w. – zaczynając od mundurów armii rosyjskiej do angielskich uniformów, których 29 kwietnia było najwięcej.

Na otwarcie fontanny zaproszono uczestników operacji antyterrorystycznej, prowadzonej na Donbasie oraz wolontariuszy, wspierających walkę na wschodnich krańcach Ukrainy. Słowo powitalne podczas uroczystości wygłosili Maryna Poroszenko, szefowie władz miasta i obwodu.

Otwarcie nowego sezonu objęto patronatem Fundacji Poroszenko oraz Winnickiej Rady Miasta.

Słowo Polskie, 30.04.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code