Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Winnicka biblioteka z polskim akcentem

Winnicka biblioteka z polskim akcentem

Zajęcia Klubu Polskiego w bibliotece Timiriaziewa

Od maja 2012 roku w winnickiej bibliotece im. Timiriaziewa działa Centrum Polskiej Książki i Informacji, którego celem jest udzielanie aktualnych wiadomości o Polsce, historii, kulturze i systemie edukacji tego kraju. Do dyspozycji interesantów jest dostępne ponad 1500 książek w języku polskim, unikatowa kolekcja polskiej muzyki klasycznej, materiały dydaktyczne a także komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem.

Otwarcie Centrum poprzedziło przekazanie licznego zbioru polskich książek przez Konsula Generalnego RP w Winnicy Krzysztofa Świderka, które miało miejsce w październiku 2011 roku. w ramach realizacji wspólnych zadań pomiędzy biblioteką publiczną im. Zygmunta Jana Rumla w Warszawie i winnicką biblioteką im. Timiriaziewa podpisano również umowę o współpracy w zakresie organizacji i koordynacji imprez kulturalnych. Miało to miejsce podczas Dni Mazowsza odbywających się w tym czasie na Podolu.

Natalia Morozowa, dyrektorka biblioteki, chętnie dzieli się ze swoimi ukraińskimi kolegami doświadczeniem, które zdobyła odwiedzając polskie biblioteki i współpracując z polskimi fachowcami. Opowiada również o przedsięwzięciach, zorganizowanych we współpracy ze stroną polską w ciągu ostatnich kilku lat. Nie zapominając przy tym o nowych możliwościach dla winnickich bibliotek.

Dzięki partnerskiej współpracy z Winnickim Regionalnym Centrum Informacji „Kreatyw” czytelnicy mają możliwość nieodpłatnie uczyć się języka polskiego. Od sześciu lat przy bibliotece od poniedziałku do czwartku odbywają się zajęcia „Klubu nauki języka polskiego” oraz spotkania „Klubu polskiego kina”. W tym roku prowadzą je Joanna Brach oraz Katarzyna Gach – wolontariuszki, które przybyły z Polski w ramach programu „Młodzież w działaniu” (więcej informacji o polskim klubie w bibliotece Timiriaziewa można znaleźć na facebooku: https://www.facebook.com/groups/PolskiKlubWinnica).

Biblioteka jest częstym organizatorem międzynarodowych naukowych konferencji, w których udział biorą fachowcy z Polski.

Dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w ciągu ostatnich kilku lat zorganizowane zostały mobilne, prowadzone na wysokim poziomie wystawy poświęcone najznakomitszym twórcom: synowi ziemi podolskiej Ignacemu Janowi Paderewskiemu, wieszczowi narodu polskiego Adamowi Mickiewiczowi a także wybitnemu działaczowi pedagogicznemu Januszowi Korczakowi. Wśród gości, którzy zaszczycili organizatorów swoją obecnością były tak dostojne osobistości jak Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Henryk Litwin oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Od czasu do czasu biblioteka współorganizuje również wystawy książkowo-ilustracyjne, na których eksponowane są rzadko spotykane wydania w języku polskim. Wśród nich odwiedzający mogli zobaczyć wzory polskiego wydawnictwa ХVII-ХІХ wieku, lirykę Adama Stanisława Naruszewicza z roku 1778, utwory Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza i innych wybitnych działaczy polskiej literatury.

Mieszkańcy i goście miasta mogli także odwiedzić w bibliotece Timiriaziewa wystawę „Znani Polacy w historii Winnicczyzny” i dzięki temu dowiedzieć się wielu ciekawostek o swoim mieście.

Mikołaj Bachur

 

 

Zdjęcia z biblioteki im. Timiriaziewa w Winnicy

{morfeo 538}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code