Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Winniccy Polacy tradycyjnie zgromadzili się na terenie byłego cmentarza rzymskokatolickiego by pomodlić się za dusze zmarłych

Winniccy Polacy tradycyjnie zgromadzili się na terenie byłego cmentarza rzymskokatolickiego by pomodlić się za dusze zmarłych

Winnicki park kultury jednocześnie jest także miejscem pamięci dla tysięcy winniczan, którzy zachowali pamięć o pochowanych na jego terenie swoich przodkach.

28 września 2021 roku minęła 85 rocznica od czasu kiedy władze bolszewickie przyłączyły teren regularnego polskiego cmentarza do miejskiego parku razem z mogiłami i złożonymi w nich szczątkami. Kilka miesięcy później NKWD zaczęło urządzać w południowo-wschodniej części parku i po przeciwnej stronie ówczesnego Lityńskiego szose stworzono specjalną strefę na której w latach 1937-1938 dokonano pochówku kilku tysięcy ciał ofiar represji.

Wówczas w sąsiedztwie z polskim cmentarzem swój wieczny spoczynek oprócz Polaków znaleźli także przedstawiciele innych narodowości – Ukraińcy, Rosjanie, Niemcy i inni którzy doświadczyli okrucieństw na rozkaz z Moskwy.

1 listopada 2021 roku przy byłej kaplicy, na której w 2014 roku zostały umieszczone tablice przypominające o polskim cmentarzu i represjach, zgromadziło się kilkadziesiąt przedstawicieli lokalnej polskiej wspólnoty, polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy którzy pod duchowym przewodnictwem o. Konstantyna Morozowa pomodlili się w intencji wszystkich zmarłych, w tym ze swoich rodzin. Kilka osób, przybyłych na modlitwę złożyło świadectwo o bolszewickich represji we własnych rodzinach oraz o tym, że ich pradziadkowie Polacy zostali zamordowani i złożeni w masowych grobach tu na terenie winnickiego parku.

Konsul Bartosz Szeliga opowiedział o tradycjach obchodów Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek w Polsce.

Po złożeniu wiązanki kwiatów i zapalonych zniczy przy kaplicy zebrani udali się do dwóch pomników represji 1937-1938, przy których również odbyła się modlitwa i krótkie przypomnienie historii polskiego cmentarza w Winnicy.

Wcześniej teren przy kapliczce oraz jednym z pomników został posprzątany i oczyszczony z liści.

Redakcja, 2 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code